Pojišťovna vymění papír za čipy

Moderní čipové karty by měly nahradit klasické průkazky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) do roku 2004. Její správní rada má dnes rozhodnout o vypsání veřejné obchodní soutěže na analýzu, jak se budou tyto karty využívat v celém systému zdravotní péče. „Nejde o výběrové řízení na jejich dodavatele, ale na analýzu…“ Analýza ukáže, za jakých podmínek by mohla být čipová karta společná pro resort zdravotnictví, sociální péče a všechny zdravotní pojišťovny…

Moderní čipové karty by měly nahradit klasické průkazky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) do roku 2004. Její správní rada má dnes rozhodnout o vypsání veřejné obchodní soutěže na analýzu, jak se budou tyto karty využívat v celém systému zdravotní péče. „Nejde o výběrové řízení na jejich dodavatele, ale na analýzu, která je první částí projektu, na němž se podílí Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo práce a sociálních věcí a naše pojišťovna. Vzhledem k tomu, že jde o významný projekt, předpokládá se, že na vypracování analýzy se bude podílet více firem,“ sdělila ředitelka odboru marketingu a komunikace VZP Kateřina Zamastilová.

Analýza ukáže, za jakých podmínek by mohla být čipová karta společná pro resort zdravotnictví, sociální péče a všechny zdravotní pojišťovny. Musí být stanoveno, která instituce bude jejím vlastníkem a bude garantovat správnost dat. Ujasnit se rovněž musí ochrana karty před zneužitím. Z analýzy rovněž vyplyne, jaké údaje se na ni zaznamenají. „Měla by na ní být identifikační data pojištěnce, ale třeba také, pokud s tím bude pojištěnec souhlasit, životně důležité údaje, např. krevní skupina, specifická onemocnění, alergie i jaké léky užívá. Tyto informace usnadní lékaři rozhodování, jakou léčbu nebo léčiva v případě potřeby nasadit,“ vysvětlila Zamastilová.

Vyjádřila se též k informaci zveřejněné v tisku, podle níž Nejvyšší kontrolní úřad podezírá úředníky VZP, že pojišťovnu připravili o milióny v souvislosti se zakázkou na počítače. „NKÚ nám nesdělil, že by protokol postoupil k šetření dalším orgánům a kontrolní závěr ještě nezveřejnil. Až to udělá, budeme na něj reagovat,“ řekla Zamastilová.

(ika, dšt), Hospodářské noviny, 20.7.2001

Ohodnoťte tento článek!