Přejít na obsah

Pojišťovna vymění papír za čipy

zpět
20.7.2001

Moderní čipové karty by měly nahradit klasické průkazky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) do roku 2004. Její správní rada má dnes rozhodnout o vypsání veřejné obchodní soutěže na analýzu, jak se budou tyto karty využívat v celém systému zdravotní péče. "Nejde o výběrové řízení na jejich dodavatele, ale na analýzu..." Analýza ukáže, za jakých podmínek by mohla být čipová karta společná pro resort zdravotnictví, sociální péče a všechny zdravotní pojišťovny...

Moderní čipové karty by měly nahradit klasické průkazky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) do roku 2004. Její správní rada má dnes rozhodnout o vypsání veřejné obchodní soutěže na analýzu, jak se budou tyto karty využívat v celém systému zdravotní péče. „Nejde o výběrové řízení na jejich dodavatele, ale na analýzu, která je první částí projektu, na němž se podílí Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo práce a sociálních věcí a naše pojišťovna. Vzhledem k tomu, že jde o významný projekt, předpokládá se, že na vypracování analýzy se bude podílet více firem,“ sdělila ředitelka odboru marketingu a komunikace VZP Kateřina Zamastilová.

Analýza ukáže, za jakých podmínek by mohla být čipová karta společná pro resort zdravotnictví, sociální péče a všechny zdravotní pojišťovny. Musí být stanoveno, která instituce bude jejím vlastníkem a bude garantovat správnost dat. Ujasnit se rovněž musí ochrana karty před zneužitím. Z analýzy rovněž vyplyne, jaké údaje se na ni zaznamenají. „Měla by na ní být identifikační data pojištěnce, ale třeba také, pokud s tím bude pojištěnec souhlasit, životně důležité údaje, např. krevní skupina, specifická onemocnění, alergie i jaké léky užívá. Tyto informace usnadní lékaři rozhodování, jakou léčbu nebo léčiva v případě potřeby nasadit,“ vysvětlila Zamastilová.

Vyjádřila se též k informaci zveřejněné v tisku, podle níž Nejvyšší kontrolní úřad podezírá úředníky VZP, že pojišťovnu připravili o milióny v souvislosti se zakázkou na počítače. „NKÚ nám nesdělil, že by protokol postoupil k šetření dalším orgánům a kontrolní závěr ještě nezveřejnil. Až to udělá, budeme na něj reagovat,“ řekla Zamastilová.

(ika, dšt), Hospodářské noviny, 20.7.2001


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Hospodářské noviny

Komentovat článek: Pojišťovna vymění papír za čipy

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné