Pojišťovnám chybí v koncepci Emmerové nastavení motivací

V novém návrhu koncepce zdravotní péče chybí nastavení motivací. Uvedl to výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. Pojišťovnám podle vadí, že se ministryně pokouší omezit přístup občanů k informacím. Emmerová tvrdí, že občané by měli dostat jen informace pro ně užitečné…

PRAHA – V návrhu koncepce zdravotní péče, kterou před týdnem zveřejnila ministryně zdravotnictví Milada Emmerová, chybí nastavení motivací. Uvedl to výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

„Návrh neodráží převažující odborný názor, že za základ koncepce musí být bráno správné nastavení motivací všech subjektů ve zdravotnictví a občana v první řadě,“ řekl.

Pojišťovnám podle Gajdáčka vadí, že se ministryně pokouší omezit přístup občanů k informacím.

Emmerová tvrdí, že občané by měli dostat jen informace pro ně užitečné. Nesouhlasí ani se zveřejňováním úspěšnosti léčby v jednotlivých nemocnicích.

Naproti tomu zdravotní pojišťovny tyto údaje zveřejňovat chtějí. Zatím jim to zákon neumožňuje, tak alespoň provedly srovnání krajů. Hejtmanům hodlají předat informace i o jednotlivých nemocnicích.

Srovnávání kvality péče má pojišťovnám pomoci při výběru nemocnic, s nimiž uzavřou smlouvu.

Emmerová chce naopak rozhodovat o síti z centra, podle její koncepce garantuje dostupnost péče stát. Podle ministryně má klíčovou roli v systému sehrávat státní správa.

„V koncepci svěřuje státní správě natolik silné řídicí a kontrolní funkce, že je prakticky vyloučeno, aby takový model v praxi úspěšně fungoval,“ poznamenal Gajdáček. Dodal, že Svaz zdravotních pojišťoven doporučuje návrh koncepce odmítnout.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!