Pojišťovny budou znovu hradit inkontinenční podložky

Inkontinenční podložky začnou zdravotní pojišťovny od února opět hradit. Informaci online deníku Týden.cz potvrdil ČTK mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Rod.

Od 1. ledna přestaly pojišťovny hradit podložky s vysvětlením, že před únikem moči a stolice do lůžka chrání pleny a plenkové kalhotky, které hradí dál. Po protestu postižených vyzval ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) pojišťovny, aby podložky hradily.

„Na doporučení ministerstva a po dohodě mezi plátci budou opětovně zařazeny do úhrad z prostředků veřejného zdravotního pojištění absorpční podložky pro inkontinentní. Hrazeny budou do 75 procent úhrady ekonomicky nejméně náročné varianty, to jsou podložky o rozměru 60 krát 90 centimetrů,“ řekl Rod.

Seznam hrazených pomůcek vydává Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), řídit se jím musejí všechny pojišťovny. Postižení kvůli vyřazení podložek z úhrad zvažovali, že se obrátí na soud. Heger označil vyřazení podložek za protiprávní. Postup VZP napadli také dovozci.

Podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb se problém týkal zhruba 25.000 lidí a šlo o zhruba sto milionů korun. Podle předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy by v některých případech museli postižení doplácet až 900 korun měsíčně, jejich důchod přitom často nedosahuje ani 10.000 korun.

Ministr ČTK řekl, že chce do budoucna podobným problémům zabránit. V chystaném zákoně o zdravotnických pomůckách upraví cenotvorbu podobně, jako je to nyní u léků. Firmy i zdravotní pojišťovny budou mít možnost odvolání. Při takzvané kategorizaci bude jasně řečeno, co je standard, který musí pojišťovna uhradit. Na dražší prostředky si pacienti budou moci připlatit.

Ohodnoťte tento článek!