Pojišťovny by chtěly uzavírat smlouvy o péči přímo s pacienty

Zdravotní pojišťovny by chtěly uzavírat smlouvy o péči přímo s pacienty. Nyní mají smluvní vztahy pouze s lékaři. Podle pojišťoven by ji měli mít pacienti, aby rozhodovali o tom, jak se využijí peníze na jejich léčbu. O projektu zaměstnaneckých pojišťoven hovořil na dnešní konferenc Jaromír Gajdáček…

Praha – Zdravotní pojišťovny by chtěly uzavírat smlouvy o péči přímo s pacienty. Nyní mají smluvní vztahy pouze s lékaři. Podle pojišťoven by ji měli mít pacienti, aby rozhodovali o tom, jak se využijí peníze na jejich léčbu. O projektu zaměstnaneckých pojišťoven hovořil na dnešní konferenci Czechmed Patient výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

„Myslíme si, že pacient nemá v současném systému jasnou pozici, řešení je zpolitizováno, neustále jsou tlaky, kdo bude o čem rozhodovat, a není do toho vůbec vtažen pacient,“ řekl.

Pojišťovna by podle něj měla na základě smlouvy zabezpečit pojištěnci přesný rozsah péče. V základním balíku by byly nemoci ohrožující kvalitu života, v připojištění ostatní. Pojišťovny by dávaly pojištěnci bonus za žádoucí chování, například kdyby nechodil zbytečně k lékaři, zohlednily by i pojistné riziko, například kouření.

„Každá pojišťovna by měla tři, čtyři typy zdravotně pojistných plánů. Jiná bude nabídka pro sportovce, důchodce či nemocné,“ podotkl Gajdáček. Člověk by se mohl připojistit na bílé plomby, lepší pokoj v nemocnici, nebo náhradu za ztrátu výdělku při úrazu a nemoci.

Podle pojišťoven by člověk měl za to, že se bude chovat určitým způsobem, získat výhodu. Mohlo by to podle nich přispět k tomu, aby lidé přestali zbytečně obcházet lékaře. Češi drží v Evropě prvenství s 15 návštěvami lékaře za rok, průměr Evropy je poloviční.

Možnost připojištění plánuje také ministr zdravotnictví David Rath, přesnější vizi dosud nezveřejnil. Podle Gajdáčka bude muset především vymezit základní pojištění ekonomickými a lékařskými standardy. Slovensko to řešilo zákonem, který vyjmenoval všechny lékařské výkony od plně hrazených z pojištění až po nehrazené.

Pojišťovny podle Gajdáčka rovněž navrhují, aby klesl odvod zdravotního pojištěním z nynějších 13,5 procenta na 11 procent, tím by se otevřel prostor pro komerční připojištění.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Jan Pospíchal

Mělo by se jít ještě dál a proto pojištovny by měly mít své lékaře, který by pacienta nezávisle vyšetřili. Změřil by se TK a pokud by byl opakovaně např. vyšší nežli 160/90, měl vyšší pojistku pacient automaticky vyšší pojistku (neléčená hypertenze je velké riziko pro kardiovask. choroby), atd. máš větší obvod v pase nežli 95 cm, BMI vyšší nežli 30,….vyšší pojistka, kouříš ( diagnostika nikotinu v krvi,) vyšší pojistka. máš vysoké jaterní testy…(alkoholová hepatopatie )…vyšší pojistka. máš hepatitis C protože si pícháš drogy… vyšší pojistka. Děláš skoky na

lyžích…vyšší pojistka

Atd. např. poj. Amcico má podrobně vypracovaný formulář zdravotního připojištěnípojistky jsou u různych chorob různe veliké.

Většinu chorob si způsobuje pacient sám, svým chováním a způsobem života. Jestliže si někdo chová šetrně ke svému zdraví nesmí doplacet lidem, kterým je to jedno.

MUDr.Helena Jílková

Konečně rozumný přístup zdravotních pojišťoven, které chtějí do péče o své zdraví zatáhnout i samotné pojištěnce.

Je to přece pochopitelné, že ten kdo si svévolně ničí zdraví, by měl mít potom i větší spoluúčast na léčbě. Proč je to tak dlouho neprůchodné?

Proč si nemohu připlatit za kvalitní léčbu (nemluvím o nadstandartu v podobě televize na pokoji), místo abych peníze vložila do něčeho, co stojí na dolní příčce mých morálních hodnot? Proč nemohu o svých penězích rozhodovat sama? P.S. Nejsem pojištěncem VZP

Bohumír Šimek

Čím více svobody a odpovědnosti nechají všem subjektům ve zdravotnictví (pacientům, lékařům, zdravotním pojišťovnám…) naši politici, tím více efektivity a úspor v systému!Ohodnoťte tento článek!