Pojišťovny: Češi se bojí úrazů, větším rizikem jsou ale nemoci

Češi se více pojišťují proti riziku úrazu než proti riziku vážné nemoci, přestože ta je obecně mnohem častější. Vyplývá to z údajů pojišťoven. Jde o částečně paradoxní situaci, že se lidé obávají méně pravděpodobných rizik, řekl včera generální ředitel společnosti Broker Trust Michal Knapp.

Úrazem je podle statistik způsobeno 12 procent úmrtí, zbylých 88 procent nemocí. Obdobně šest procent invalidit zapříčinil úraz, 94 procent nemoc. V pracovní neschopnosti je 12 procent lidí kvůli úrazu, 88 procent kvůli nemoci.

„Daleko větší hrozbou jsou nemoci než úraz. Pravdou také je, že řada lidí má ve svých pojistných smlouvách ošetřeno riziko úrazu, ale na nemoci zapomínají či je záměrně z pojistných smluv vypouštějí,“ řekla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

„Obecně se dá říct, že asi dvě třetiny z hlášení, které přijímáme, tvoří úrazy, a z nich drtivá většina drobné úrazy,“ doplnil mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

Průzkum agentury STEM/MARK ukázal, že lidé se cítí reálně nejvíce ohroženi dlouhodobou pracovní neschopností (24,2 procenta), následují autonehody (22,8 procenta) a úrazy (20,2 procenta). Nejméně se lidé obávají, že by jim momentálně hrozilo úmrtí. Při otázce, které riziko by nejvýrazněji ovlivnilo rodinný rozpočet, byla smrt nejčastější odpovědí. Tuto možnost uvedlo přes 36 procent respondentů.

„Největší dopad na rodinné finance by měla zpravidla invalidita, kterou se ale jako největším rizikem cítí ohroženo jen 7,5 procenta účastníků průzkumu a za největší hrozbu z hlediska výpadku příjmů ji považuje jen 11 procent lidí,“ upozornil Knapp.

Většina lidí podle něj také podceňuje hodnotu svého budoucího příjmu a rizika s ním spojená. Zatímco majetek průměrné rodiny může mít hodnotu stovek tisíc nebo několika milionů korun, budoucí hodnota příjmu v průběhu života snadno převýší částku deseti milionů korun. „Přesto je nám bližší pojištění našeho auta nebo domu než pojištění vlastní schopnosti vydělávat peníze na živobytí,“ dodal.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!