Pojišťovny chtějí, aby poslanci zamítli novelu zákona o pojištění

Zdravotní pojišťovny chtějí, aby poslanci zamítli novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. Sněmovní zdravotní výbor se má novelou zabývat ve středu. Výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček řekl, že pokud by novela prošla, výdaje ze zdravotního pojištění by výrazně stouply…

PRAHA –

„Takové změny by přivedly zdravotnictví k rychlému kolapsu,“ prohlásil a dodal, že financování zdravotnictví musí vycházet z možností systému a nikoli z přání a lobbystických tlaků.

Původní ministerský návrh novely poslanci při prvním čtení ve sněmovně doplnili řadou pozměňovacích návrhů, podle Gajdáčka nezohlednili dopady a souvislosti.

Mezi pozměňovacími návrhy je i návrh na úplné zrušení regulací. Zdravotní pojišťovny by nemohly omezovat lékaře ve výkonu. Kdyby lékař překročil dohodnutý objem péče, musely by vše zaplatit.

Výdaje pojišťoven by tak výrazně stouply. Pojišťovnám se nelíbí ani to, že by musely uzavírat smlouvy na dobu neurčitou, takže by nemohly ovlivnit síť zařízení a jejich výdaje by narostly.

Novela vznikla v době, kdy v čele rezortu byla Marie Součková. Kabinetu ji ale předložil až Jozef Kubinyi. Vláda jeho návrh schválila a text prošel prvním čtením ve sněmovně.

Ministryně Milada Emmerová při jednání s pojišťovnami naznačila, že má zájem jen o takzvanou technickou novelu, která narovná věci, jež se mění v souvislosti s novelami jiných zákonů.

„Řekla nám, že s největší pravděpodobností ve výboru doporučí, aby se novela stáhla,“ řekl Gajdáček. Pojišťovny podle něj ale mají obavy, že i když to ministryně udělá, novela ve výboru projde a půjde do druhého čtení ve sněmovně. „Cítíme velké nebezpečí, že to ohrozí celý systém a mohou nastat zásadní problémy,“ dodal.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!