Pojišťovny chtějí s pomocí rezerv příští rok hospodařit vyrovnaně

Černá čísla, vyrovnaný rozpočet

Podle zdravotně-pojistných plánů by zdravotní pojišťovny měly příští rok hospodařit za přispění rezerv vyrovnaně a platit nemocnicím a lékařům včas. V dnešních Otázkách Václava Moravce to uvedl šéf Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. Plány odevzdaly pojišťovny v minulých dnech. Systém zdravotního pojištění skončil loni s desetimiliardovým schodkem, letos by se podle ministra Leoše Hegera (TOP 09) měl schodek snížit na pět miliard.

„Zdravotně-pojistné plány předpokládají, že bychom rok 2012 měli ustát za předpokladu, že se bude využívat rezerv, které tam jsou, ať už v přebytcích nebo předpokládaný výběr pojistného,“ řekl Gajdáček.

Prodlužování plateb za léčení neočekává ani náměstek ministra Petr Nosek. Podle reformní novely platné k 1. prosinci musejí zdravotní pojišťovny předat do přerozdělení třetinu zůstatků na svých účtech, mělo by to být celkem pět miliard korun. Z nich 3,5 miliardy dostane Všeobecná zdravotní pojišťovna, která žádné rezervy nemá, zbytek se znovu rozdělí mezi zaměstnanecké pojišťovny.

Podle Gajdáčka je možné garantovat, že české zdravotnictví neskončí příští rok v mínusu, i když určité „třecí plochy“ vidí. Pojišťovny začnou od listopadu vypovídat nemocnicím smlouvy a celý příští rok budou jednat o smlouvách nových. Neuzavřou je ale už na dosavadní rozsah péče a s některými zařízeními už je neuzavřou vůbec. Tím se systém zefektivní a pojišťovny budou schopny platit včas. Hromadné vypovídání smluv chtějí nemocnice dát k posouzení antimonoplnímu úřadu, napadly ho i kraje.

Další zefektivnění systému má podle ministerstva přinést přechod na nový způsob plateb nemocnicím. Místo dosavadních rozpočtů budou placeny za diagnózu, tedy za každého pacienta. Nemocnice tak budou nuceny k úsporám, budou se muset vejít do peněz, které na danou operaci dostanou. Pokud budou dražší, prodělají a výkon přestanou dělat. Bude tak víc peněz na operaci v zařízeních, kde je dělají levněji a o která mají pacienti zájem.

Ohodnoťte tento článek!