Přejít na obsah

Pojišťovny chystají kontroly, hrozí pokutami

zpět
10.2.2009

Zdravotní pojišťovny zareagovaly na výzvu Daniely Filipiové ohledně kontrol vybírání a vykazování regulačních poplatků. Některé již kontroly v krajích odstartovaly, jiné se na to chystají v nejbližších dnech. Každá pojišťovna může nemocnicím a lékárnám udělit za nevybírání poplatků pokutu až 50.000 korun, a to opakovaně...

Ministryně je přesvědčena, že kraje proplácením poplatků obcházejí zákona, vyzvala proto všechny pojišťovny, aby „proti protiprávnímu jednání zakročily jednotně.“ VZP ve Středočeském kraji již zahájila správní řízení, s kontrolami tento týden začně i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra. Na některá zařízení si již dohlédla také Oborová zdravotní pojišťovna. „My máme již dokončenou jednu kontrolu z ledna, už jsme požádali příslušnou nemocnici o vysvětlení a správní proces bude pokračovat,“ reagoval na dotaz Zdraví.Euro.cz ředitel Oborové zdravotní pojišťovny Ladislav Friedrich. Dodal, že kontroly vybírání poplatků probíhaly již dříve, jednalo se ale o jednotlivé lékaře. „Dříve jsme to řešili přímou cestou s lékaři, většinou domluvou, žádnou pokutu jsme neukládali,“ dodal Friedrich. Kontroly chystá také Zdravotní pojišťovna Metal-Aliance (ZPMA). Oznámení o kontrole obdrží vybraná zdravotnická zařízení v nejbližších dnech, samotné kontroly se uskuteční do konce února. „Věříme, že zdravotnická zařízení přijmou naše kontrolory vstřícně a budou s nimi spolupracovat,“ uvedl pro ČTK ředitel ZPMA Vladimír Kothera.

Ministryně zdravotnictví uvedla, že vláda je připravena podniknout případné další kroky. Zatím je ale odmítla prozradit. Nejprve se prý musí vyčerpat standardní opatření. Podle náměstka ministryně Marka Šnajdra kabinet bude muset zakročit tehdy, pokud pokuty „v masovějším měřítku“ nebudou úspěšné.

SÚKL již kontroly dokončil

Na středočeská krajská zařízení se zaměřil i Státní ústav pro kontrolu léčiv, ten dohlédl na pět regionálních lékáren, které už druhý měsíc nevybírají od pacientů regulační poplatky. Kontroly podle Ústavu prokázaly, že lékárny neporušují zákon o léčivech. „Inspektoři se zaměřují například na platnost registrace nestátního zdravotního zařízení, kontrolu výdeje léčiv, kontrolu poskytování informací pacientům, vedení dokumentace, dodržování podmínek uchovávání léčiv, kusovou kontrolu léčiv či dodržování zásad přípravy léčiv. Dále zjišťují dodržování stanovené obchodní přirážky a dodržování maximální ceny výrobce,“ uvedla pro Zdraví.Euro.cz mluvčí Ústavu Veronika Petláková. Dodala, že výrazný nárůst počtu pacientů, kteří dávají přednost lékárnám bez poplatků, přispěl k tomu, že lékárníci mají méně času na rady pacientům. SÚKL kontrolami reagoval na podnět, že některé lékárny kvůli nevybírání regulačních poplatků zvýšily marži. Pokud by lékárna některou z těchto zákonných povinnosti nedodržela, hrozí jí podle zákona o léčivech pokuta až jeden milion korun.

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Pojišťovny chystají kontroly, hrozí pokutami

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pojišťovny chystají kontroly, hrozí pokutami

Komentáře

dalších 36 komentářů
A.Hladký Re:Re:Re:Re:Re:Tyhlety cigára kouřil můj strýc  | 11. 02. 2009 23:12

Platby za naše služby jsou přímo závislé na příjmu lékaře od ZZ, s výjimkou paušálu za dopravu.

Baalamut Talku, souhlas  | 11. 02. 2009 12:21

přesně jste vystihl podstatu problému - doplatky či spoluúčast nebylo kožné zavést beze změny Ústavy. R.P. jsou polovičatým řešením celkové situace - však taky Julínek říkal, že R.P. nejsou reformou ale jen jedním z kroků, navíc DOČASNĚ. Vzpomeňme, jak komplikovaná diskuse o R.P. byla a je, jak KSČSSD R.P. hnala k ústavnímu soudu, a jak to prošlo ( o 1 hlas). Nicméně , musím říci - aspoň něco - a dodat - je potřeba jít dál a schválit další reformní zákony. Bohužel nevidím relevantní politickou sílu schopnou otevřít Ústavu a vymazat komunistickou mantru "bezplatná péče".

katango Re:Re:Re:Re:Tyhlety cigára kouřil můj strýc  | 11. 02. 2009 11:54

A co vy ? Poskytujete své služby laciněji ?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné