Přejít na obsah

Pojišťovny dají letos na péči 250 mld. Kč

zpět
1.2.2016
peníze
zvětšitpenízeZdroj: Shutterstock

peníze | Zdroj: Shutterstock

 

Na zdravotní péči dá letos sedm zdravotních pojišťoven o deset miliard korun víc než loni, celkem 250 miliard Kč. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) s 5,9 milionu klientů se na této částce podílí téměř 152,8 miliardy korun.

Za léčení každého klienta tak může vydat v průměru 25.856 korun, sdělil mluvčí největší pojišťovny Oldřich Tichý.

Ze zdravotně pojistných plánů VZP a šesti zaměstnaneckých pojišťoven vyplývá, že nejméně v přepočtu na jednoho pojištěnce platí Revírní bratrská pokladna (RBP) a Oborová zdravotní pojišťovna (OZP), nejvíc VZP a Zdravotní pojišťovna Škoda (ZPŠ). Srovnávaná data sice jsou ze zdravotně pojistných plánů pro rok 2014, protože od některých pojišťoven nejsou plány za letošní ani loňský rok k dispozici, na trendu a vzájemných rozdílech se ale už několik let nic výrazně nemění.

V analýze dat k 31. prosinci 2014 je zahrnuta ambulantní a lůžková péče, lázně, léky na recept a léčení v zahraničí. Nejsou zahrnuty výdaje na zdravotnické prostředky, dopravu či očkování, které aktuálně jsou dostupné jen od některých pojišťoven. Použití různě strukturovaných dat by výsledné porovnání zkreslilo.

Porovnatelné výdaje tedy ukazují, že VZP v roce 2014 vydala na zdravotní péči 142,82 miliardy, v průměru na klienta 23.899 korun. Druhý největší celkový výdaj měla největší zaměstnanecká Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV), 25,69 miliardy korun, v průměru na klienta 20.722 korun. Druhý nejvyšší výdaj v průměru na klienta měla ZPŠ, 21.609 korun, která však v pořadí celkových výdajů byla poslední s 3,01 miliardy.

„VZP je připravena vydat za své klienty nejvíc v ambulantní, lůžkové či lázeňské péči. Za léky na recepty, které její pojištěnci potřebují, platí stabilně víc než pětkrát tolik ve srovnání s další pojišťovnou v pořadí. Na péči v zahraničí vydává bezmála osminásobek,“ uvedl Tichý.

Dvě největší zaměstnanecké pojišťovny, ZPMV a Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP), mají každá přes 1,2 milionu klientů. Celkové náklady v porovnání s VZP, která má zhruba pětkrát více klientů, jsou logicky tudíž nižší. Rozdíl však je v průměrných nákladech na jednoho klienta, ty u obou pojišťoven byly v roce 2014 výrazně nižší, oproti 23.899 Kč u VZP to bylo u ZPMV 20.722 korun a u ČPZP 20.075 korun.


Autoři

ČTK

Související články

17.9. Lázně snižují závislost na pojišťovnách Lázně snižují závislost na pojišťovnách
0 příspěvků
22.5. Euro:Rovná soutěž pod prášky Euro:Rovná soutěž pod prášky
1 příspěvků
7.9. Neshoda SAS a ZP nad hodnotou bodu Neshoda SAS a ZP nad hodnotou bodu
5 příspěvků
21.10. Pojišťovny vnucují nemocným horší léčbu Pojišťovny vnucují nemocným horší léčbu
5 příspěvků

Komentovat článek: Pojišťovny dají letos na péči 250 mld. Kč

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Pojišťovny dají letos na péči 250 mld. Kč

Komentáře

další 2 komentáře
VK Zvýšení platů jsou zatím jen nereálné kecy  | 1. 02. 2016 14:06

Zvýšení platů v celém zdravotnictví jsou jen chlácholivé kecy, pojišťovny na to nemají, roční limity navyšují o 3%. A zvýšení platů, pokud k němu dojde, bude směšné. Kde získat peníze na platy zdravotníkům? Zrušit zdravotní pojišťovny! Zavést jednu instituci, vybírající zdrav. pojištění a ta ať platí ZZ. Uvědomte si, kolik má každá ZP filiálek na periferiích, když by tam stačila jedna pro všechny pojištěnce (a státní!). Tak by se také dalo zajistit rovnoměrné rozmístění ambulantních a nemocničních zařízení. Odpadlo by handrkování s jednotlivými ZP, snížila by se korupce a ve zdravotnictví nesmyslná konkurence a byl by konečně (zase) přehled o zdrav. službách, podle něhož by se také mohlo plánovat, preferovat či regulovat ZZ. Mám dojem, že MZd i vláda nechce mít zodpovědnost za fungování zdravotnictví a ZP se jí hodí k tomu, aby ji měli na koho přehodit a svést.

ola V návaznosti  | 1. 02. 2016 10:37

na článek výše:- že po změně vzdělávání se doplní stavy lékařů a sester za 15 let, tak aby se tohle naplnilo, tak by pojišťovny měly dát na léčení ne 250 mld, ale 500 mld. Kč, t.j. aby to nebylo současných 900 Eur na občana na rok, ale jednou tolik.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné