Pojišťovny: dohody nic nevyřešily

Zdravotní pojišťovny zchladily nadšení z pátečního jednání mezi premiérem, ministryní zdravotnictví, lékaři, pojišťovnami a nemocnicemi. Dohoda o tom, že platy zdravotníků by měly být vyšší, pacienti by měli vědět, jak úspěšně či neúspěšně se kde léčí, a že by se celkově mělo víc šetřit, platí. Ale pouze na papíře….

Zdravotní pojišťovny zchladily nadšení z pátečního jednání mezi premiérem, ministryní zdravotnictví, lékaři, pojišťovnami a nemocnicemi. Dohoda o tom, že platy zdravotníků by měly být vyšší, pacienti by měli vědět, jak úspěšně či neúspěšně se kde léčí, a že by se celkově mělo víc šetřit, platí.

Ale pouze na papíře. Pojišťovny totiž daly jasně najevo, že netuší, jak dohodu uvést v život. Podle ředitele Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka byly páteční dohody pouze snahou zklidnit rozzlobené lékaře.

„Je to jen podlehnutí nátlakovým akcím prezidenta České lékařské komory Davida Ratha a předsedy Lékařského odborového klubu Milana Kubka,“ tvrdí Gajdáček.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Paroubek přidá lékařům

O dluzích i oddlužení pojišťoven rozhodl stát

Paroubek slíbil lékařům zvýšit platy o 8 procent

Premiér Paroubek podle něj pouze politicky vybruslil ze složité situace tím, že slíbil lékařům přidat. „Nikdo už ale neřekl, jak to pojišťovny mají udělat,“ konstatuje Gajdáček.

Pojišťovny tvrdí, že páteční dohody narůstající zadluženost zdravotnictví nezastaví, ale naopak prohloubí. O dalších pět miliard korun. Donutit totiž zdravotníky šetřit, není prý vůbec jednoduché.

„Když se o to začneme snažit, hned je delegace zdravotníků u ministryně,“ tvrdí zástupce pojišťoven Gajdáček. „Politici nám musí garantovat, že nám budou stát pevně za zády, když začneme uplatňovat regulační opatření,“ dodává.

Z reakce pojišťoven je také patrné, že se jen tak nedočkáme informací o tom, jak která nemocnice léčí. Pojišťovny jsou sice pro, ale opět tvrdí, že nevědí, jak na to. Chybí totiž potřebný zákon.

Střední Čechy

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

MUDr.Tomáš Rozsíval

Diskuze je zde zhola zbytečná. Co jiného se dalo proboha čekat? Pokud si různé subjekty představují šetření ve zdravotnictví např. tak, jako někteří lékaři, kteří z mosta do prosta řeknou pacientovi, že mu jeho lék nenapíše, protože si musí šetřit svůj lékový paušál a pacient bloudí po jiných lékařích, až se mu někde podaří lékaře ukecat. Toto je zdravotnictví a v tom chtete šetřit? Takhle opravdu vypadá celý systém před totálním zhroucením. Ono to zatím jaksi jede a mnozí si namlouvají, že znají cestu ven, ale nezná ji nikdo, to mi věřte.

MUDr. Jan Brazda

K prispevku kolegy Rozsivala – take me chodili do ceske nemocnice pacienti prosit, abych jim predepsal urcity lek, ktery jim nikdo jiny z financnich duvodu predepsat nechce. Ohledne „setreni“ ve zdravotnictvi – Slovensko nas vzor. Zadne leky proti bolesti, na sluzbu k dispozici pouze hydrocortison a morfin, manitol podavat pouze nemocnym pod 40 let. Kdo neveri, at tam bezi.


Ohodnoťte tento článek!