Přejít na obsah

Pojišťovny již začaly tlačit na rušení lůžek, tvrdí odbory

zpět
1.4.2011
nemocnice, pokoj, sestra
zvětšitnemocnice, pokoj, sestraZdroj: tiefenau.spitalnetzbern.ch

nemocnice, pokoj, sestra | Zdroj: tiefenau.spitalnetzbern.ch

 

Zdravotní pojišťovny se již začaly obracet na nemocnice aby zrušila některá lůžka. Pokud tak neučiní, hrozí prý, že jim nebude nasmlouvána péče na příští rok. Zdravotní odbory proti takovému postupu protestují a žádají analýzy.

Restrukturalizace zdravotní péče je chaotická a ničím nepodložená, chceme vidět analýzy: takový vzkaz vyslaly po včerejším jednání zástupci Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR ze všech krajů. Nemocnice podle předsedkyně Dagmar Žitníkové již hrozí rušením lůžek a propouštěním personálu.

„V Královéhradeckém kraji se na nemocnice obrátila zdravotní pojišťovna, aby připravily plány a začali rušit lůžka. Pokud to neudělají, nenasmlouvá jim péči na příští rok. Já nevím, na základě čeho k tomu dospěli, ale takové jednání je alarmující“ zlobila se pro Zdraví.Euro.cz Žitníková.

V Ústeckém kraji prý vedení holdingu oznámilo, že pravděpodobně dojde k propuštění 170 zdravotních sester. V Karviné zase údajně chystají zrušení 50 lůžek.

Protesty zatím nechystáme

Na snížení počtu akutních lůžek se vláda shodla s kraji, do jejichž správy patří většina nemocnic. Podle odborů je nyní počet akutních lůžek v Česku přepočítaný na jednoho obyvatele zhruba stejný jako v Německu.

Pokud by se musela rušit, měla by být převedena na lůžka následné péče, kterých je nedostatek, míní svaz. Protesty ale zatím nechystá. Nejprve hodlá jednat s asociacemi nemocnic a čeká také na zveřejnění prvních analýz.

„My se zatím budeme snažit vyjednávat. 21.4. máme jednání tripartity, pokud nedospějeme k nějaké shodě a situace se nebude vyvíjet příznivě, přistoupíme k dalším akcím,“ doplnila Žitníková.

Špatné načasování

Odborům nejvíce vadí, že neexistují žádné podklady, na jejichž základě by se mělo o restrukturalizaci rozhodovat.

„Není řečeno, že má být tolik a tolik obyvatel na tolik a tolik lůžek. Chybí základní síť. Na jednání vystoupil bývalý předseda Schlanger a říkal, že ministerstvo chystá projekt, který bude právě potřebu lůžek zkoumat. Bude pokračovat do roku 2013, výsledkem projektu má být právě zjištění, kolik lůžek vlastně potřebujeme. A my mezitím tato lůžka zrušíme,“ argumentovala dále Žitníková.

Léky bez DPH

Odboráři chtějí vládě a ministerstvu zdravotnictví navrhnout, aby osvobodilo léky od DPH. Podle nich by to pokrylo výpadek, který vznikne příští rok plánovaným zvýšením snížené sazby daně z deseti na 14 procent.

„Zatím se počítá, že výpadek bude deset miliard. Pokud by se léky osvobodily od DPH, znamenalo by to pro státní rozpočet výpadek asi sedm miliard korun. To jsou dva kilometry dálnice,“dodala Žitníková.


Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Pojišťovny již začaly tlačit na rušení lůžek,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pojišťovny již začaly tlačit na rušení lůžek,…

Komentáře

další 4 komentáře
Táňa Odbory pořád řvou  | 3. 04. 2011 10:20

Odbory pořád řvou, ale kde vzít peníze / kromě obligátního 100% zdanění "bohatých",/ to nevědí. Když se přidá na platech, tak je logické, že se musí někde zase ušetřit. A kdo má nejlepší přehled za těch 20 let, kde je co zbytné, odbory? Nikoliv, jsou to právě zdravotní pojišťovny. Jinak si kapři rybník nevypustí, vždy bude někdo nespokojený, nyní třeba jsou to lázně. Záhy to budou nemocnice postižené rušením lůžek.

Juraj možná to má řešení  | 1. 04. 2011 19:23

spravedlivé, průhledné a osvědčeně fungující.... http://selucky.blog.idnes.cz/c/180673/Zmateni-aneb-pravicova-vlada-rusi-kapacity-zdravotnictvi-levicove.html#t2 http://selucky.blog.idnes.cz/c/184540/Zdravotnictvi-Diagnosis-Related-Group-DRG-platba-za-diagnozu.html ale jenom pro trpělivé čtenáře, úplně jednoduše to vysvětlit nejde..

lékař ze severu Ta arogance dosahuje vrcholu  | 1. 04. 2011 11:47

s vami castene souhlasim,o korupci v VZP ani nemluvim...,ale jako lekar musim priznat ze mame nadbytek akutnich luzek zejmena v nekterych obou a ze prostor pro zruseni existuje,bez zruseni nekterych luzkovych oddeleni....k zadenmu navyseni platu pristi rok nedojde !!!!! Treba tady v severu mame vyrazny a velmi zbytecny pocet akutnich luzek v obou ortopedii,je prostor pro zavreni 3 a nebo aleson dve ortoepd. oddeleni,ale lekari tomu brani...,obdobná siutace v nekterych dalsich oboru,nedostatek luzek nasledne pece, nektere male zbytecne nemocnice jako napr. Duchcov...mohly by kompletne zrusene,jsou placene jako akutni luzka pritom dle rozsahu vyoku co se tam provadi tyto male nemocnice se vubec nelisi od LDN,takze staci zmena cedulky..... proste pokud nebudou ruseni a rekonstruk. nadbytecnych luzek neni a nebude prostor pro navyseni platu a bylo by to od nas jako lekarii nemoralni zadat o navyseni platu....

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné