Pojišťovny jsou připraveny ještě jednat s ambulancemi o úhradách

hypertenze, krevní tlak, praktik

Zdravotní pojišťovny jsou připraveny ještě jednat s ambulantními specialisty o úhradách péče na příští rok. Zhruba 250 miliard korun ale rozděluje úhradová vyhláška beze zbytku, takže už velký prostor pro změny není, shodli se zástupci pojišťoven na sjezdu Sdružení ambulantních specialistů (SAS).

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) slíbil ambulantním specialistům růst příjmů o tři procenta, podle propočtu SAS bude pouze jednoprocentní. Někteří z delegátů, kteří zastupují na sjezdu téměř 2000 členů SAS, vyjádřili obavy, že na léčení pacientů budou doplácet ze svého.

Podle seznamu výkonů se od roku 2016 zvyšuje cena lékařské práce o deset procent. Úhradová vyhláška s tím podle předsedy SAS Zorjana Jojka ale nepočítá. „Příslib desetiprocentního navýšení ceny naší práce platí jen pro určité případy, jinak je to jen kytička na hrobě naší práce,“ řekl.

SAS vytýká úhradové vyhlášce na příští rok i to, že hodnota bodu v příštím roce klesne o jeden haléř a že jsou stanoveny tvrdé limity vycházející z roku 2014, kdy byly neúměrně sníženy časy výkonu, což snížilo i úhradu. Lékaři také kritizovali vzorec pro výpočet úhrad, je podle nich velmi komplikovaný a výsledek zcela nepředvídatelný. Ptali se, zda je úhradová vyhláška trestem pro ně za to, že dělají dobře svoji práci a léčí pacienty tak, jak potřebují, i když to stojí víc.

Ředitelka odboru ministerstva zdravotnictví Helena Rögnerová jakékoli tresty odmítla. Uvedla, že do zdravotního pojištění přijde příští rok navíc 9,2 miliardy korun. Rozdělují se do všech druhů péče, někde rostou výdaje rychleji, například na biologickou léčbu za čtyři roky o 58 procent. V příštím roce budou zřejmě rychleji růst i výdaje na léky. Při rozdělování peněz se nemůže ministerstvo zavděčit všem.

Na dotaz z pléna, zda úhradová vyhláška je pro ambulantní specialisty maximum možného, reagoval náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Petr Honěk, že jsou připraveni s lékaři ještě jednat, a pokud ve vyhlášce jsou z pohledu lékařů nějaké nespravedlnosti, tak je řešit. „Pokud se nespravedlnosti potvrdí, najdeme způsob, jak to plně kompenzovat,“ prohlásil. Zástupci zaměstnaneckých pojišťoven potvrdili stejný postup.

Pojišťovny jsou připraveny ještě jednat s ambulancemi o úhradách
Ohodnoťte tento článek!