Přejít na obsah

Pojišťovny jsou připraveny ještě jednat s ambulancemi o úhradách

zpět
9.11.2015
hypertenze, krevní tlak, praktik
zvětšithypertenze, krevní tlak, praktikZdroj: Shutterstock

hypertenze, krevní tlak, praktik | Zdroj: Shutterstock

 

Zdravotní pojišťovny jsou připraveny ještě jednat s ambulantními specialisty o úhradách péče na příští rok. Zhruba 250 miliard korun ale rozděluje úhradová vyhláška beze zbytku, takže už velký prostor pro změny není, shodli se zástupci pojišťoven na sjezdu Sdružení ambulantních specialistů (SAS).

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) slíbil ambulantním specialistům růst příjmů o tři procenta, podle propočtu SAS bude pouze jednoprocentní. Někteří z delegátů, kteří zastupují na sjezdu téměř 2000 členů SAS, vyjádřili obavy, že na léčení pacientů budou doplácet ze svého.

Podle seznamu výkonů se od roku 2016 zvyšuje cena lékařské práce o deset procent. Úhradová vyhláška s tím podle předsedy SAS Zorjana Jojka ale nepočítá. „Příslib desetiprocentního navýšení ceny naší práce platí jen pro určité případy, jinak je to jen kytička na hrobě naší práce,“ řekl.

SAS vytýká úhradové vyhlášce na příští rok i to, že hodnota bodu v příštím roce klesne o jeden haléř a že jsou stanoveny tvrdé limity vycházející z roku 2014, kdy byly neúměrně sníženy časy výkonu, což snížilo i úhradu. Lékaři také kritizovali vzorec pro výpočet úhrad, je podle nich velmi komplikovaný a výsledek zcela nepředvídatelný. Ptali se, zda je úhradová vyhláška trestem pro ně za to, že dělají dobře svoji práci a léčí pacienty tak, jak potřebují, i když to stojí víc.

Ředitelka odboru ministerstva zdravotnictví Helena Rögnerová jakékoli tresty odmítla. Uvedla, že do zdravotního pojištění přijde příští rok navíc 9,2 miliardy korun. Rozdělují se do všech druhů péče, někde rostou výdaje rychleji, například na biologickou léčbu za čtyři roky o 58 procent. V příštím roce budou zřejmě rychleji růst i výdaje na léky. Při rozdělování peněz se nemůže ministerstvo zavděčit všem.

Na dotaz z pléna, zda úhradová vyhláška je pro ambulantní specialisty maximum možného, reagoval náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Petr Honěk, že jsou připraveni s lékaři ještě jednat, a pokud ve vyhlášce jsou z pohledu lékařů nějaké nespravedlnosti, tak je řešit. „Pokud se nespravedlnosti potvrdí, najdeme způsob, jak to plně kompenzovat,“ prohlásil. Zástupci zaměstnaneckých pojišťoven potvrdili stejný postup.


Komentovat článek: Pojišťovny jsou připraveny ještě jednat s…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Pojišťovny jsou připraveny ještě jednat s…

Komentáře

1 komentář
ortop nerozumět  | 9. 11. 2015 17:51

Fakt nechápu: zvýšení ceny mojí práce o 10%, od pojišťovny dostanu max 1%. Prostě mi to nesedí, někdo neumí počítat. Ale nic nového, 26 let stejné plky

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné