Pojišťovny možná získají víc peněz na chronické pacienty

Zdravotní pojišťovny mají od příštího ledna dostat více peněz na chronické pacienty. Novelu, která umožní změnu ve výplatě, ve středu schválila vláda. Novináře o schválení svého návrhu informoval ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Předlohu nyní čeká projednání ve Sněmovně a v Senátu.

Změna bude podle Němečka výhodná pro ty pojišťovny, které mají výrazně vyšší podíl chronických a vysoce nákladných pacientů, což je zejména Všeobecná zdravotní pojišťovna. Mohly by jí tak stoupnout příjmy ročně o stovky milionů korun. Pro většinu zaměstnaneckých pojišťoven změna výhodná nebude, o tyto peníze naopak přijdou. Letos dají pojišťovny na péči zhruba 250 miliard korun.

Nyní si pojišťovny přerozdělují vybrané pojistné podle věku a pohlaví pojištěnců. Má to zabránit tomu, aby měly zájem jenom o mladé a zdravé pojištěnce. „Nicméně na základě analýz jsme došli k tomu, že jenom tato dvě kritéria nedostačují. Chceme více zohlednit prvek počtu skutečně nemocných, chronických pacientů, proto se zavádí přerozdělení také podle průměrné spotřeby léků,“ řekl už dříve ministr.

Zákon by podle něj měl motivovat pojišťovny, aby usilovaly při náboru o nemocné pacienty a pak pro ně chystaly preventivní programy, které by snížily náklady na jejich léčení tím, že zabrání komplikacím. Podobný princip se podle ministra užívá v řadě evropských zemí.

Mluvčí VZP Oldřich Tichý ČTK už dříve sdělil, že pokud VZP získá díky změnám v přerozdělení víc peněz, dá je všechny na zdravotní služby. VZP dala v roce 2014 na klienta v průměru 23.899 korun. Druhá v pořadí, největší zaměstnanecká Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, dala 20.722 korun a nejméně dala Revírní bratrská pokladna – 19.261 korun.

Ohodnoťte tento článek!