Pojišťovny nabízejí nemocnicím příští rok méně, radí jak uspořit

chirurgové, operace, lékaři

Zdravotní pojišťovny nabízejí nemocnicím na příští rok o pět procent méně peněz než letos, ačkoli očekávají, že na pojistném vyberou o dvě procenta víc.

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Rod ČTK sdělil, že víc platit nemohou. Nemocnice a odbory už varovaly, že při poklesu plateb nebude na růst platů, který vláda pro příští rok slíbila. Hrozí prý nepokoje. Ministr Leoš Heger (TOP 09) zdravotníky ujistil, že slib vlády platí.

Rod uvedl, že v předchozích letech kvůli ekonomické krizi doplácela VZP na péči z rezerv, v roce 2009 dala 7,1 miliardy, loni 6,8 miliardy a letos zatím tři miliardy korun. Rozdíl mezi vybraným pojistným a platbami do konce roku stoupne až na pět miliard.

„V tuto chvíli jsou rezervy vyčerpány a VZP pracuje s velmi významným finančním omezením provozu. Činí vše pro to, aby byly co nejúsporněji vydávány peníze na zdravotní péči, to vše za letošního 2,5procentního nárůstu výběru pojistného,“ uvedl mluvčí.

Z přerozdělení vybraného pojistného mezi pojišťovnami letos získá VZP tři miliardy korun, dá je to letošních úhrad. Pokud by příští rok měla platit stejně jako letos, potřebovala by dalších pět miliard. K tomu stoupnou výdaje za očkování, které od ledna 2012 platí pojišťovny místo státu, celkem za systém je to miliarda, z toho za VZP 650 milionů.

„Z těchto údajů je zřejmé, že se nebude rozdělovat přebývajících pět miliard, ale hledat úsporu 3,5 miliardy vůči stávající výši úhrad,“ spočítal Rod. Pokud nemocnice chtějí mít na platy, musejí podle VZP zrušit poloprázdná lůžková oddělení a převést část péče do ambulancí. Je to trend moderní medicíny a žádají to prý i pacienti.

„Nelze tolerovat provoz nemocničních oddělení, kde je 20 lůžek a leží tam čtyři až pět pacientů, nebo provoz porodnic, kde se v průměru narodí méně než jedno dítě denně. Přesto je tam personál v plném počtu,“ zdůraznil Rod.

VZP slíbila nemocnicím, že i když zruší nadbytečná lůžka a posílí levnější ambulantní složky, platby za léčení jim nesníží. Nemocnice tak získají peníze na zvýšení platů.

Pojišťovny nabízejí nemocnicím příští rok méně, radí jak uspořit
Ohodnoťte tento článek!