Přejít na obsah

Pojišťovny: Nemocnice odmítáním lidí tlačí na zisk dalších peněz

zpět
1.11.2010
peníze
zvětšitpenízeZdroj: www.getmoneyenergy.com

peníze | Zdroj: www.getmoneyenergy.com

 

Pokud nemocnice odmítají pacienty s argumentem, že vyčerpaly roční limit od zdravotních pojišťoven, jde podle jejich zástupců jen o nátlak k získání dalších peněz. Pacienti se mohou obrátit na svou zdravotní pojišťovnu, která jim péči domluví jinde.

V nedělní Partii televize Prima to řekli ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák a prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.

„Je to forma nátlaku na pojišťovnu. Jde o tlak na nás, abychom uvolnili peníze,“ řekl Horák a podobně se vyjádřil i Friedrich. Nemocnice podle nich vědí, kolik peněz dostanou na určitý výkon na celý rok a mohou si podle toho péči rozplánovat. Není proto prý důvod, aby koncem roku pacienty odmítaly. Podle Horáka je pravým důvodem odmítání to, že nemocnice šetří.

Podle Friedricha jsou čekací doby na zákrok v Česku zanedbatelné až nulové. Pokud pacient nebude chtít čekat třeba dva měsíce třeba na plánovanou operaci, bude se muset smířit s tím, že nebude provedena v Praze, ale například ve středních Čechách, uvedl prezident svazu.

Pojišťovny očekávají, že v souvislosti k ekonomickou krizí bude pro zdravotnictví nejtěžší příští rok. Zatímco dosud ztráty vykrývaly z rezerv, v roce 2011 budou muset přejít na vyrovnané hospodaření. Pojišťovny podle Friedricha kalkulují s poklesem výdajů okolo dvou procent. Prezident svazu zdůraznil, že zdravotnická zařízení takový pokles zvládnou a na pacienty nedopadne. „V obrovských částkách je vždy prostor volit léčbu, že ty dvě procenta se v tom ztratí,“ uvedl Friedrich.

Podle Horáka se zdravotnická zařízení nemusejí obávat toho, že pojišťovny by nedostály svým závazkům. „Dvě procenta je možné ušetřit, a to tam, kde to dopad na pacienta mít nebude,“ tvrdí ředitel pojišťovny.


Autoři

ČTK

Související články

1.11. Operace došly. Přijďte na jaře Operace došly. Přijďte na jaře
2 příspěvků
21.10. Pojišťovny vnucují nemocným horší léčbu Pojišťovny vnucují nemocným horší léčbu
5 příspěvků
8.10. Nemocnice odkládají operace Nemocnice odkládají operace
0 příspěvků

Komentovat článek: Pojišťovny: Nemocnice odmítáním lidí tlačí na…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Pojišťovny: Nemocnice odmítáním lidí tlačí na…

Komentáře

1 komentář
katango .....  | 1. 11. 2010 10:32

To maj nemocnice furtumfurt platit péči ze svýho, potažmo na úkor zdravotnického personálu ?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné