Přejít na obsah

Pojišťovny odhalí, co platí nemocnicím

zpět
18.2.2011
kalkulačka, daně, peníze
zvětšitkalkulačka, daně, penízeZdroj: api.ningh.gov

kalkulačka, daně, peníze | Zdroj: api.ningh.gov

 

VZP poprvé zveřejňuje, kterým nemocnicím kolik za co platí. Stejné operace se dělají různě draze, říkají právníci.

Rebelující lékaři české nemocnice sice provětrali, skutečný vítr se jimi ale nejspíš teprve prožene. Akce Děkujeme, odcházíme totiž nastartovala chuť napravit pokřivený systém, v němž se točí miliardy korun.

Nepůjde to ale samo. Právníci z občanského sdružení Platforma zdravotních pojištěnců, kteří se od začátku letošního roku pokoušejí rozkrýt, kolik která nemocnice na čem vydělává, si to už ověřili.

Když požádali Vojenskou zdravotní pojišťovnu, aby jim podle zákona o volném přístupu k informacím poskytla smlouvy o úhradách, které má s jednotlivými zdravotnickými zařízeními, narazili. Museli by za to zaplatit 80 tisíc korun.

Dokumenty nikdo nemá po ruce, musely by se vyhledávat a celkem by to bylo asi na půl měsíce práce, dozvěděli se.

Ptali se při tom v podstatě na úplně základní věci - kam přesně směřují peníze z veřejného zdravotního pojištění. To by totiž rozptýlilo spekulace o tom, že se například za operaci slepého střeva platí různým nemocnicím různě, podle toho, jak „šikovně“ si jejich management úhrady nasmlouvá.

Jenže pojišťovnám se skládat účty moc nechce. Přehled o platbách nemá dokonce ani ministerstvo zdravotnictví. „Teprve se pokoušíme ty informace získat,“ řekl HN ministr Leoš Heger.

Platforma zdravotnictví ho však zřejmě předběhne. Po týdnech dohadování už získala první část balíku informací od největší české pojišťovny VZP. A v porovnání s ceníkem Vojenské zdravotní pojišťovny v podstatě zadarmo - za pět tisíc korun.

„Je to teprve začátek, řadu našich dotazů musíme ještě více konkretizovat, abychom se dostali ke skutečným výsledkům, už ale jednoznačně vidíme, že v systému jsou nerovnosti a že dochází k plýtvání,“ shrnuje první poznatky Michala Filipová z platformy.

A její slova dokládají i první zveřejněná data: průměrný pražský pojištěnec VZP je o pět tisíc korun ročně dražší než ten, který se léčí ve Zlíně. Na zdravotní pojištění přitom platí oba stejně.

Celý článek si můžete přečíst na serveru iHNED.cz nebo ZDE.


Klíčová slova

Autoři

Michaela Mužíková, Hospodářské noviny

Komentovat článek: Pojišťovny odhalí, co platí nemocnicím

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pojišťovny odhalí, co platí nemocnicím

Komentáře

další 3 komentáře
juraj Hmmm,  | 18. 02. 2011 21:29

on má náhodou docela pravdu. Vyhláška je stejná, to jóó. ale dnešní objemy jdoucí do nemocnic ve formě balíku vznikly na podkladě výkonového systemu, kdy za bod měly různé špitály různě ceny, velké nemocnice až o 10tky procent více než okresní. Takže dnes je rozpočtové hrazení, dostanou balík paněz a instrukci, co mají odléčit. Fór je v tom, že za prvé ten balík respektuje původní poměry, za druhé se ve velkých špitálech také docela plýtvá- drahé metody,zbytná často drahá vyšetření, drahé léky, drahý zum. V součtu je to pak vidět v DRG systemu, kde se nebere ohled na způsob a drahost léčby a zaplatí se za "vyléčenou" diagnozu. Prostě za stejnou práci všem stejně. Nikdo v čr se nediví (kdo do toho vidí) že rozdíly přepočítané do drg jsou do 100%, ne úplně vzácně i víc. Někteří i docela tuší, na co se ty prachy užívají a pro blaho pacientů to jistě není. Jistě, musí se dělat drahé věci, komplikované nemoci a pod, ale jejich cena v drg je vyřešena násobkem základního nastavení. Ale proč jsou jiné ceny za stejný výsledek, to mě hlava nebere.Proč to naše cnostné pojišťovny platí se dá jen tušit. Proč se toho nechytnou naši žurnalisté- že by nechtěli? nebo i nemohli? A co ty otázky pak? To je tak do soutěže o zlatou mříž.

juraj Čím to?  | 18. 02. 2011 21:18

rozkrýt platby je velmi jednoduché. Otázka pro kriminál. Juraj | 18.02.2011 | 11:33 Rozkrýt platby Umí pojišťovny ze svých údajů a mají to spočítané. Že o tom neví a stát také ne je kec jek vidle. Protože to ví, snaží se cca 10 let zavést systém plateb za vyléčeného pacienta(DRG), který pomíjí náklady toho či onoho zdrav. zařízení a nastavuje cenu za vyléčení. Mimochodem užívá se v různých modifikacích ve většině světa pro základní zdravotní pojištění. Důvod , proč se zatím nezavedl je je jeden , zato politický, takže nepřekonatelný. Zavést stejné ceny plošně by znamenalo pro drahé nemocnice s nadbytečnými náklady zdravotními i jinými opravdovou katastrofu a typněte si, které to asi tak jsou a k čemu se peníze užívají. Pokud by jste netušili, pak pro pacientské blaho a kvalitu určitě ne, stajně jako do platů řadovýchtaké ne. Dnes se léčí rozpočtově, dají balík nemocnici a nějakou instrukci, kolik že to asi mohou a jak proléčit. Sami si to ale přepočítávají na drg a rozdíl v jednotkové ceně je závratný- minimum kolem 16000, maximum kolem 45000. Takže česky sriozumitelně- když v horní dolní vyléčí kvalitně pacienta s apendicitidou za 20 000 kč, v jiné nemocnici stojí pojišťovny stejné léčení stejného pacienta 40 nabo taky 50 tis kč. Proč to chtějí politici tak zachovat je jasné. Proč to ale proplácí pojišťiovny je otázka na kriminál v normálním státě. Ale v česku? Hahaha.

Jiri Wicherek Hmmm,  | 18. 02. 2011 15:01

pan Kraus, rediteln FNUSA Brno, včera vecer, v poradu M. Jilkove pravil, pro vsechny plati jednotna uhradova vyhlaska. Tak jakepak odhalovani? Nebo..., ze by..., reditel FNUSA Brno, Dr. Kraus.... Ne, to se mi ani nechce pomyslet!! Ze by neco takoveho? A to primo do televize?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné