Přejít na obsah

Pojišťovny odmítají tvrzení, že kvůli nim KZ musí omezit operace

zpět
1.6.2011
operace, chirurgie, nástroje
zvětšitoperace, chirurgie, nástrojeZdroj: api.ning.com

operace, chirurgie, nástroje | Zdroj: api.ning.com

 

Zdravotní pojišťovny odmítají tvrzení Krajské zdravotní (KZ), pod kterou spadá pět nemocnic Ústeckého kraje, že se kvůli nižším platbám od pojišťoven budou výrazně prodlužovat čekací doby na plánované operace.

KZ to oznámila v pátek. Představitelé pojišťoven ČTK řekli, že nemocnice dostává dostatek peněz. Případné zmenšení objemu financí by podle nich mělo mít na čekací dobu v nemocnicích jen minimální vliv a má nemocnici přimět šetřit.

Největší Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) dá letos KZ skutečně méně peněz. Mluvčí ústecké pobočky Petra Friedlová ČTK řekla, že KZ dostane 98 procent úhrady z roku 2009, což je v souladu s vyhláškou ministerstva zdravotnictví. Vyhláška má podle ní přimět zdravotnická zařízení k optimalizaci péče a přenesení její části do ambulancí, jak je to zvykem ve vyspělých zemích.

Podle Friedlové například endoprotézy v roce 2009 uhradila VZP v Krajské zdravotní u 927 pacientů. „Čekací doba na operaci se pohybovala ve většině případů mezi šesti až 12 měsíci. Pokud se bude, jak uvedla KZ, čekací doba v roce 2011 prodlužovat, bude to jistě vždy s ohledem na indikace a případné posuny nebudou zásadní,“ uvedla.

Mluvčí Pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková uvedla, že ještě nemají s KZ uzavřenou smlouvu, nyní se o ní jedná. Podle ní návrh, který pojišťovna KZ dala, nepočítá se snížení peněz na zdravotní péči, ale s jejím navýšením. KZ podle tohoto návrhu údajně dostane o 5,4 milionu korun více než loni.

KZ v nemocnicích v Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě, Chomutově a Děčíně disponuje 3378 lůžky a poskytuje asi 70 procent zdravotní péče v Ústeckém kraji. Zaměstnává asi 6300 lidí, z toho zdravotních sester je zhruba 2800 a lékařů 820.


Autoři

ČTK

Související články

1.6. Chceš rychle operaci? Zaplať! Chceš rychle operaci? Zaplať!
3 příspěvků
10.12. Pacient s úrazem skrota
0 příspěvků
8.10. Nemocnice odkládají operace Nemocnice odkládají operace
0 příspěvků
4.4. Čeští kardiologové budou učit kolegy z Evropy operaci s robotem Čeští kardiologové budou učit kolegy z Evropy operaci s robotem
2 příspěvků

Komentovat článek: Pojišťovny odmítají tvrzení, že kvůli nim KZ…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné