Pojišťovny omezí platby za léky

Titulní obrázek

Dostat recept na stovky léků, které budou od příštího roku volně v prodeji pod dohledem lékárníků, bude mnohem složitější než dosud. Ministerstvo zdravotnictví chce, aby lékaři vypisovali recepty na volně prodejné medikamenty jen těm, kteří budou léky opravdu potřebovat…

Většina lidí tedy bude muset u prášků na cholesterol, některých léků na srdce, antikoncepce či některých antibiotik platit plnou cenu.

„Vydávání předpisů na léky spadající do nové skupiny bude omezeno. Léky budou jen pro hodně nemocné,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Cílem opatření je podle něj především snížit platby ze zdravotního pojištění. O vydávání předpisů budou rozhodovat lékaři.

Takzvanou dvoukolejnost, kdy je část léků zároveň na předpis, a tedy dotovaná pojišťovnami, a zároveň ve volném prodeji za plnou cenu, kritizuje lékařská komora.

Podle ní je dvoukolejnost výhodná především pro farmaceutické společnosti, které mohou svým lékům dělat reklamu a tím si zvyšují prodeje a zároveň se dostanou i k penězům z pojištění. „To není v pořádku,“ uvedl mluvčí České lékařské komory Aleš Krebs. Přesun několika set léků do zcela nového režimu podle něj s lékaři nikdo nekonzultoval.

Podle jeho slov získávají stále výraznější kontrolu nad prodejem léků lékárníci, což lékaři odmítají a varují, že necitlivá doporučení spolu s agresivní reklamní kampaní výrobců mohou pacientům uškodit.

„Ministerstvo chtělo uvolnit další léky pro reklamní kampaně. To je jediný cíl celého opatření,“ tvrdí Krebs s tím, že reklamy zvyšují prodej preparátů o násobky.

Ministerstvo podobné výtky odmítá. „Reklama je také informace. Pomůže pacientům v tom, aby se lépe orientovali v nabídce,“ uvedl Cikrt.

Velkodistributoři léčiv snahu úřadu zpřístupnit další skupinu léčiv pro prodej bez receptu vítají. „Důležité je, že zůstal zachován prodej těchto léčiv v lékárnách. Lékárník je totiž farmakolog, což znamená, že je schopen pacientovi kvalifikovaně poradit a zná účinky jednotlivých léků. Opatření navíc uvolní tlak na pojišťovny, které díky tomu budou muset platit méně peněz,“ uvedl výkonný ředitel Asociace velkodistributorů léčiv Pavel Brauner.

Robert Zelenka, E15

Pojišťovny omezí platby za léky
Ohodnoťte tento článek!