Pojišťovny po výzvě ministra ukončí externí nábory pojištěnců

dokument, dohoda, podpis, razítko

Zdravotní pojišťovny s ihned ukončí spolupráci s externími náboráři, kteří pro ně získávali nové pojištěnce. Souhlasí také se storny přihlášek pojištěnců, kteří se přehlásili pod tlakem náborářů k jiné pojišťovně, přestože to neměli v úmyslu.

ČTK to po jednání vedení Svazu zaměstnaneckých pojišťoven řekl jeho šéf Jaromír Gajdáček.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) vyzval minulý týden dopisem pojišťovny, aby nemrhaly prostředky zdravotního pojištění na nábor nových pojištěnců zejména v době, kdy zdravotnictví zápasí s nedostatkem peněz. Pojišťovny hospodaří ročně se zhruba 230 miliardami, zrušením náborů ušetří každý rok kolem 100 milionů korun.

„Jsme si vědomi toho, že firmy, které zajišťovaly nábor, trošku překročily meze, a že si zbytečně přetahujeme pojištěnce navzájem. Proto došlo k dohodě, že s okamžitou platností zaměstnanecké pojišťovny těchto aktivit zanechají,“ řekl Gajdáček, který je ředitelem Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.

Ředitelé dnes také potvrdili dohodu z minulého měsíce, že vyjdou vstříc těm pojištěncům, kteří byli při náboru donuceni k podpisu. Byli náboráři uvedeni v omyl, když se například dozvěděli, že jejich pojišťovna končí, nebo že je potřeba podpisu kvůli výměně průkazky.

Pojišťovny podle Gajdáčka hodlají hledat jiné cesty konkurence, než je přetahování klientů. Až se zdravotnictví během letošního a příštího roku stabilizuje, jak to plánuje Němeček, chtějí s ním vyjednávat o dalších krocích, které povedou ke skutečnému konkurenčnímu prostředí.

Pojišťovny nemají velkou možnost konkurovat si ve výši úhrad za léčení, s každou další úhradovou vyhláškou se tyto možnosti omezují. Mají sice smluvní volnost, mohou tedy uzavřít nebo rozvázat smlouvu se zdravotnickým zařízením podle svého uvážení, tlak veřejnosti jim to ale většinou nedovolí.

„Dovedeme si ale představit, že by mohla pojišťovna v případě dobrého hospodaření mít možnost vyplácet bonusy svým klientům, nebo snížit třeba na rok o desetinky procenta pojistné, na což by lidé určitě slyšeli,“ naznačil možnosti Gajdáček.

Všeobecná zdravotní pojišťovna, která členem svazu není, podle svého mluvčího Oldřicha Tichého takové nábory neprovádí.

Ohodnoťte tento článek!