Pojišťovny přestávají pardubické onkologii platit některé výkony

Titulní obrázek

Krátký dech měl slib bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) pardubickému hejtmanovi Radku Martínkovi (ČSSD). Vloni 22. prosince mu slíbil, že rušení onkologie pardubické krajské nemocnice jako prvotřídního centra přehodnotí…

A to ode dne, kdy byl Julínek odvolán

Neuplynul ani měsíc a už v den, kdy ministr zdravotnictví Julínek byl odvolán, začaly zdravotní pojišťovny upozorňovat, že některé úkony pardubickému onkocentru neproplatí.

Právu to potvrdila náměstkyně pardubického primátora Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice), která na pardubickou radnici přešla od operačního stolu v pardubické nemocnici a stále má na svém bývalém dlouholetém pracovišti dobré kontakty.

Dopadá to i na další oddělení

„Informovoval mě primář onkologie pan docent Vaňásek. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra jej upozornila, že přestává platit svým onkologicky nemocným za biopreparáty. Ty je třeba nasadit maximálně 24 hodin po chirurgickém zákroku, takže to má dopad na více oddělení nemocnice, nejen na onkologii, ale i na internu a chirurgii,“ řekla i před pardubickými zastupiteli Fraňková.

V Pardubickém kraji lidé stále podpisují petici na zachování traumacentra a onkocentra v pardubické nemocnici (podepsalo ji už 6550 lidí), ale zdá se, že Julínek těsně před svým odchodem z ministerstva udělal nezvratná rozhodnutí, především proti Pardubickému kraji.

„Jsme jediným krajem, kde Julínek zrušil dvě důležitá centra v krajské nemocnici,“ upozornil šéf klubu zastupitelů ČSSD v Pardubicích Jindřich Tauber.

„Je to směs arogance a mstivosti. Dodnes Pardubický kraj ani město Pardubice nedostaly z ministerstva zdravotnictví audity, jež měly přinést takzvané alarmující údaje, umožňující rušení těchto dvou nejdůležitějších center pardubické nemocnice, do kterých byly investovány stamilióny,“ řekl ve středu Právu pardubický poslanec Miroslav Váňa (ČSSD).

Pardubičtí politici se nevzdávají, problém spojuje vládní koalici s opozicí.

„Obrátil jsem se na našeho senátora Stříteského, aby nám co nejrychleji zprostředkoval schůzku s novou ministryní zdravotnictví, paní senátorkou Filipiovou,“ řekl Právu pardubický primátor Jaroslav Deml (ODS).

Zdeněk Seiner, Právo

Pojišťovny přestávají pardubické onkologii platit některé výkony
Ohodnoťte tento článek!