Pojišťovny se připravují na poplatky

Titulní obrázek

Pojišťovny slibují, že budou na změny související se zavedením poplatků včas připraveny. Kromě sledování limitů pacientů je čekají i další nové povinnosti, a s nimi očekávají nárůst administrativy…

Kromě nezbytných úprav softwaru čeká pojišťovny mimo jiné nárůst administrativy; budou také zřejmě muset sledovat, jestli lékaři nepíší na recepty „R“ nadbytečně.

Pojišťovny slibují, že budou na změny související se zavedením poplatků včas připraveny. Kromě sledování limitů pacientů je čekají i další nové povinnosti, a s nimi očekávají nárůst administrativy. Ministerstvo zdravotnictví hodlá do konce října vydat pro lékaře i pojišťovny k poplatkům metodický pokyn. JakZdraví.Euro.cz řekl jeho mluvčí Tomáš Cikrt, nelze od ministerstva zdravotnictví očekávat, že by pojišťovnám podrobně nařizovalo, jak se chovat ve smluvních vztazích.

Například to, za jakých okolností mají pojišťovny vymáhat od poskytovatelů pokutu za nevybírání poplatků. Pokyn tak bude spíše vysvětlovat, kdy se mají poplatky vybírat. „Nebudeme zasahovat do smluvního vztahu mezi pojišťovnou a poskytovatelem. Pokutu ovšem vnímáme jako krajní nástroj pro největší kverulanty. Pojišťovna jistě nebude mít zájem tímto způsobem zápasit se svými smluvními partnery,“ uvedl Cikrt.

Zástupci pojišťoven ujišťují, že budou případné nevybírání poplatků řešit především komunikací s danými lékaři. „V žádném případě pojišťovny nebudou, jak se nám někdo občas snaží podsouvat, tento bič využívat nadměrně. Myslím si, že je dobře, že pokuta v zákoně je. Je to obrana proti těm, kteří prohlašovali, že nevyberou vůbec nic,“ řeklZdraví.Euro.cz prezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera. Ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV) Karel Šatera popsal, že v případě dlouhodobého nevybírání poplatků bude následovat fyzická kontrola u lékaře a pak jednání. Dále uvedl, že pro jeho pojišťovnu budou nová pravidla znamenat jednorázové náklady ve výši desítek milionů, provozní náklady pak odhaduje v řádu milionů korun ročně.

Regulace na písmeno R?

Do limitu, po jehož překročení mají pojišťovny platby pacientů vyplácet, se doplatky za léky započítávají jen ve výši doplatku za nejlevnější lék se stejnou účinnou látkou. Například pokud si pacient v lékárně vyzvedne diuretikum Furosemid forte, zaplatí podle současných vyhlášek doplatek maximálně 359 korun. Protože ale za lék se stejnou účinnou látkou Furorese se nedoplácí nic, do limitu se pacientovi zaplacený doplatek nezapočítá.

Pokud ale lékař na recept napíše „R“, zajistí tak dvě věci. Jednak znemožní lékárníkovi vyměnit lék za jiný s menším doplatkem a navíc se pacientovi započítá do jeho limitu celý zaplacený doplatek. Podle zástupců pojišťoven i podle ministerstva by se tato značka měla používat jen v těch případech, kdy to je pro správnou léčbu pacienta nutné, například když je na některou složku levnějšího léku alergický. „Odborně je nepodložené, aby lékaři psali ‚R‘ plošně, a pojišťovny si to musí ohlídat,“ soudí mluvčí Cikrt. „Připustit lze debatu o psychofarmakách,“ doplnil.¨

Adéla Čabanová, Zdravotnictví a medicína

Více se dočtete v aktuálním vydání Zdravotnictví a medicína (č. 41/2007) neboZDE

Ohodnoťte tento článek!