Přejít na obsah

Pojišťovny šetří na obvazech, pacienti trpí

zpět
15.4.2008

Trpíte bércovými vředy, diabetickou nohou nebo má někdo z vašich blízkých proleženinu? Pokud se rána vejde do rozměrů 10 krát 10 centimetrů, máte štěstí. Lékař použije nejmodernější takzvanou vlhkou metodu léčby. V opačném případě půjdete do nemocnice a ošetřovat se bude tradičním způsobem. Důvod? Podle zákona je úhrada nastavena tak, že omezuje lékaři nasadit efektivní vlhkou léčbu...

Nasazení moderní metody je totiž regulováno trojím způsobem: rozměrem, kdy se rána musí vejít do velikosti maximálně 10 krá10 centimetrů, úhrada se musí vejít do 150 korun za kus speciálního obvazu, a navíc tento postup musí schválit revizní lékař zdravotní pojišťovny.

„Právní úhrada by se měla změnit, protože je nesmyslná, neekonomická a diskriminující,“ tvrdí lékař Jan Stryja z chirurgického oddělení třinecké nemocnice. Podle něj tímto onemocněním trpí především starší lidé. A když je rána větší než předepsaný rozměr, mají na výběr. Buď si musejí léčebné prostředky sami hradit, nebo jít do nemocnice a platit poplatky za pobyt. Kromě toho, tradiční způsob léčby je mnohem bolestivější a nese s sebou daleko více rizik. „Obyčejná gáza zadrží podstatně méně sekretu nebo hnisu, které vytékají z rány a musí se častěji převazovat. Tím ale nemocné místo není v klidu. Zvyšuje se riziko poškození okolí, střídá se teplota, vlhkost,“ vysvětluje doktor Stryja. Ministerstvo zdravotnictví změnu zákona připravuje. Zda dojde i na úpravu úhrad, je zatím otázkou. „Uvedený zákon se bude měnit v rámci druhé etapy reformy zdravotnictví. jestli dojde ke změně úhrad, to zatím nevíme, necháváme si vypracovat podrobné analýzy a na jejich základě rozhodneme,“ uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Speciální obvazy jsou sice nákladnější než tradiční způsob léčby, ale ve výsledku se šetří, tvrdí Marcela Svěráková z České společnosti podpory zdraví. „Pacienti mohou být léčeni ambulantně a šetří se náklady s hospitalizací a léčebné komplikace,“ vysvětluje Svěráková.

Jitka Zadražilová, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Pojišťovny šetří na obvazech, pacienti trpí

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pojišťovny šetří na obvazech, pacienti trpí

Komentáře

dalších 7 komentářů
Dana Pospíšilová Re:Re:Re:Úroveň péče.  | 16. 04. 2008 06:51

Pane doktore, bohužel, opravdu tentokrát nemáte pravdu.Neměl byste tak razantně vystupovat, když, díky jiné odbornosti, do problému nevidíte. Tzv. klasická léčba je skutečně i pro systém zdravotní péče dražší, vyžaduje častější návštěvy u lékaře v ambulanci, trvá déle, častěji bývají infekční komplikace a tudíž potřeba celkových antibiotik, bývají větší bolesti, takže spotřeba analgetik ( i když ta si často hradí pacienti sami) a nakonec celková cena spotřebovaného materiálu za měsíce nehojení se je mnohdy vyšší než cena za moderní materiály při kratší době hojení. Pokud za pacientem dochází domácí péče - klasické metody vyžadují převaz 1-2x denně, vlhká terapie 1x za 3-7 dní. Většinou. A o pohodě pacientů, kteří se s moderním krytím mohou i opatrně osprchovat, ani nemluvím. Přijdete mi v tomto případě jako politici, kteří od zeleného stolu všechno znají, všechno vědí, a přitom nemají vůbec tušení, o čem rozhodují. Hezký den. P.S. dnes mě v ordinaci čekají 4 pacienti s bércovými vředy - už se těším, jak Váš příspěvek prodiskutujeme, jistě je to bude zajímat.

Leo Martine  | 15. 04. 2008 22:29

Dobrá reakce.Piš víc.

Martin Vedral Re:Re:Úroveň péče.  | 15. 04. 2008 22:07

Milý pozorovateli. :-)))))))))))) a ještě :-)

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné