Přejít na obsah

Pojišťovny si prověří vysoké náklady nemocnice v Kyjově

zpět
19.7.2011
peníze, daně, kalkulačka
zvětšitpeníze, daně, kalkulačkaZdroj: business.mt.gov

peníze, daně, kalkulačka | Zdroj: business.mt.gov

 

Na hloubkový audit se chystají zdravotní pojišťovny společně s kyjovskou nemocnicí. I díky nedávno odhalené kauze s falšovanými lékařskými předpisy totiž zjistily, že kyjovské ortopedické a dětské oddělení vykázalo výrazně vyšší náklady na léky a zdravotnický materiál.

„Na auditu spolupracujeme se zdravotními pojišťovnami, které se proti těmto zvýšeným nákladům ohrazují,“ potvrdil mluvčí kyjovské nemocnice Tomáš Zdechovský. Všech sedm pojišťoven, se kterými nemocnice spolupracuje, tak podle něj prověří nejen všechny recepty kyjovské nemocnice za poslední dva roky, ale také výdaje za zdravotnický materiál na ortopedickém a dětském oddělení.

Na ekonomickou nekázeň u zdravotnického materiálu upozorňoval už v květnu bývalý ekonomický náměstek nemocnice Jindřich Pleva. „Spotřeba zdravotnického materiálu byla za první kvartál loňského roku sedmnáct milionů korun, letos je to za stejné období jednadvacet milionů. To je nárůst o čtyři miliony při stejných výkonech,“ spočítal tehdy Pleva. Podle něj na spotřebu injekčních stříkaček, jehel, obvazů či jiného zdravotnického materiálu v nemocnici nikdo nenastavil limity. Nový management nemocnice proto nyní podle Zdechovského zavádí systém, díky kterému bude možné zjistit, jaký zdravotnický materiál každý pacient při léčbě dostal.

„Na pacienta, který má kýlu, nemůže být propsané vzácné antibiotikum, které se používá při uštknutí hadem,“ přiblížil Zdechovský, čemu má například nový systém zabránit.

U případu podvodu s lékařskými předpisy, které měli vystavovat na nic netušící pacienty lékaři z Hodonínska, policie prozatím prošetřuje dva podezřelé. Jak uvedla Česká televize na svém serveru, má jít o jednu lékařku a anesteziologa, který v minulosti pracoval na anesteziologicko-resuscitačním oddělení kyjovské nemocnice. Podle České televize s léky zřejmě podváděl už dříve.

Dřívější podvody?

Tyto informace však mluvčí nemocnice Zdechovský nemohl potvrdit, ani vyvrátit. „Vedení nemocnice to potvrdit nemůže kvůli probíhajícímu vyšetřování a protože bude muset jednat s lékaři o náhradě škody,“ řekl Zdechovský. Náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Eva Havlíková pouze uvedla, že Českou televizí jmenovaný lékař v kyjovské nemocnici pracoval před více než patnácti lety, ale že z ní sám po dohodě odešel. Jak řekla, o údajných dřívějších podvodech s léky nic neví, protože v té době v nemocnici ještě nepracovala.

Případem falešných lékařských předpisů se prozatím nebude zabývat lékařská komora. Podle předsedy jejího okresního sdružení v Hodoníně Jiřího Matušky by komora musela dostat nejdříve oficiální podnět. Ten by musel přijít od policie, kraje či konkrétního pacienta.

„Pokud dostaneme podnět, tak to prošetříme, protože to vrhá špatné světlo na všechny doktory v okolí,“ uvedl Jiří Matuška. Ten se za osm let v představenstvu hodonínské lékařské komory s podobným případem nesetkal. Pokud by revizní komise lékařské komory případ prošetřovala, mohla by udělit lékařům peněžitý trest či pokárání, ale pozastavit členství v komoře může jen v případech vážného ohrožení zdraví pacientů. „Toto je spíš hospodářská kriminalita,“ vysvětlil Matuška. Ten doplnil, že pokud už se případem zabývá policie, komora musí počkat na výsledek vyšetřování.

Revizní komise lékařské komory v Hodoníně zatím podle jejího člena Josefa Blažka žádný podnět neobdržela. „Lékařská komora s tím nemůže v současnosti nic dělat, protože existuje presumpce neviny. Neexistuje žádné obvinění, zatím jde jen o podezření. Nyní je to na policii,“ konstatoval Blažek.

Na vystavování falešných receptů se došlo díky stížnosti pacientky, která se obrátila na pojišťovnu kvůli lékům ve výpise zdravotnických výkonů, jež nikdy neužívala. Nemocnice v Kyjově pak zjistila, že jí někdo odcizil nemocniční recepty, a informovala, že podvádět s nimi měli lékaři, kteří působili ve Veselí nad Moravou.Vyčíslená škoda kolem statisíce korun podle ní nemusí být konečná.

Většina redakcí oslovených lékařů se nechtěla k případu vyjadřovat, protože nemá dostatek informací. Jeden z dotazovaných si však myslí, že falšování receptů se nedá zabránit a je to jen na zodpovědnosti lékařů. Další, jehož jméno redakce také zná, spekuloval, že do celé kauzy by museli být zapletení i lékárníci, protože větší množství předepsaných léků by lékaři nemohli sami vyzvednout, ani je pak prodat.


Klíčová slova

Autoři

Jana Rybová, Regionální deník

Komentovat článek: Pojišťovny si prověří vysoké náklady nemocnice…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné