Pojišťovny: Zdravotnictví bude mít příští rok až 300 miliard Kč

Ladislav Friedrich

Systém veřejného zdravotního pojištění bude podle odhadů Svazu zdravotních pojišťoven hospodařit v roce 2019 až s 300 miliardami korun. Více budou muset pojišťovny zaplatit zejména za zubní výplně, které dál nebudou smět být z amalgámu, a na reformovanou psychiatrickou péči.

Novinářům to sdělili zástupci svazu na tiskové konferenci k zahájení cenových jednání s poskytovateli péče na příští rok. Svaz sdružuje menší pojišťovny, které mají mezi klienty dohromady asi dvě pětiny Čechů. Největší Všeobecná zdravotní pojišťovna členem svazu není.

Letos bude systém zdravotního pojištění hospodařit asi s 289 miliardami korun, meziročně je to o 18 miliard víc. „V roce 2019 bude mít systém o 13 až 14 miliard korun navíc,“ řekl prezident svazu Ladislav Friedrich. Svaz sdružuje menší pojišťovny, které mají mezi klienty dohromady asi dvě pětiny Čechů. Největší Všeobecná zdravotní pojišťovna členem svazu není.

Peníze navíc přinese do systému mimo jiné valorizace plateb za státní pojištěnce, která by měla být asi 3,5 miliardy. Platby za děti, seniory, nezaměstnané, studenty či vězně tvoří téměř čtvrtinu příjmů veřejného zdravotního pojištění, výdajů ale spotřebují většinu.

Vyšší podle Friedricha budou i výdaje. Nárůst pojišťovny očekávají zejména ve stomatologii. Od roku 2019 nebude možné vyrábět zubní výplně z amalgámu obsahujícího rtuť. Už od letošního roku platí pojišťovny výplně z bílého cementu dětem na stálých zubech do 16 let, těhotným a kojícím. Náklady byly odhadované asi na 600 milionů. Od příštího roku budou bílé plomby pro všechny, náklady budou podle odhadů pojišťoven jedna až tři miliardy korun. „Záležet bude na výsledku cenových jednání se stomatology,“ dodal Friedrich.

Projevit by se v příštím roce měly také důsledky reformy psychiatrické péče. Dosud byly změny vedoucí z transformace velkých psychiatrických nemocnic více do komunitní péče placené zejména z evropských fondů. „Ve druhém pololetí se bude část zařízení ucházet o úhradu z veřejného zdravotního pojištění,“ řekl Friedrich. Náklady odhadl na stovky milionů korun.

U ostatních segmentů péče pojišťovny očekávají, že by mohly přidat tři až čtyři procenta. Například u léků na předpis musí započítat i vliv stárnutí populace, který odhaduje na jedno procento. U drahých léků pro specializovaná centra, které letos mají stát asi 16,5 miliardy korun, čekají další růst o devět až deset procent jako v předchozích letech.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!