Přejít na obsah

Pojišťovny zjišťují v nemocnicích, jak zajistí péči

zpět
11.1.2011
sestra, nemocnice, pacient
zvětšitsestra, nemocnice, pacientZdroj: mail.dak.de

sestra, nemocnice, pacient | Zdroj: mail.dak.de

 

Jak a zda-li vůbec zajistí nemocnice zdravotní péči pro své pacienty: to je zásadní otázka visící nad Českou republikou již několik týdnů. Svaz zdravotních pojišťoven chce nyní odpověď slyšet od ředitelů nemocnic. A na její základě chce koordinovat postup jednotlivých pojišťoven a přesouvat finance.

Ředitelé osmi zdravotních pojišťoven se chtějí na odchody lékařů také připravit. Ke konkrétním krokům ale potřebují jasné informace. A právě ty chtějí získat od vedení nemocnic.

Vedle toho, zda dojde k omezení péče, chtějí také vědět, u jakých konkrétních zákroků by k tomu mělo dojít a zda budou nemocnic schopné převzít péči za ty, u kterých bude odliv lékařů enormní.

„Naše rozhodnutí jsem oznámil v pátek ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi.V souvislosti s vývojem akce lékařů „Děkujeme, odcházíme“ musíme vědět, jaká bude od března v nemocnicích situace a připravit se na ni. Musíme zachovat rozsah a dostupnost zdravotní péče pro naše klienty,“ prohlásil prezident SZP ČR a generální ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Jaromír Gajdáček.

Peníze půjdou za pacientem

Podle odpovědí ředitelů nemocnic pak bude svaz koordinovat postup s členskými zdravotními pojišťovnami, případně s VZP a ministerstvem zdravotnictví.

Pojišťovny jsou připraveny uzavírat nové smlouvy, přesouvat a seskupovat péči a operativně posílat peníze za pacienty do jiných zařízeních.

„Musíme se připravit i na fakt, že některé pacienty převezeme do jiných nemocnic, které budou schopny je ošetřit. Víme o mnohých s volnými kapacitami. Tam také převedeme peníze na zdravotní péči, protože peníze musí jít za pacientem. Nebudeme platit tam, kde se nebude ošetřovat. Pro pacienty tím vznikne jediná komplikace, a to, že v některých případech pojedou za ošetřením o několik kilometrů dál než dosud. Nicméně, zdravotní péči o své klienty v plném rozsahu zajistíme,“ zdůraznil Gajdáček.

Ředitelé: na odpověď je brzy

Ředitelé sice jsou připraveni pojišťovnám odpovědět, požadované informace jsou ale příliš konkrétní a sami odpověď na ně neznají.

To, jaké konkrétní výkony budou omezeny, se totiž zřejmě dozví až po skutečném odchodu lékařů, tedy začátkem března.

„Na to, zda se omezí na některém oddělení péče a v jakém rozsahu, nedokážeme odpovědět. Předpokládáme, že se situace ještě změní, s lékaři vyjednáváme,“ uvedla pro Lidové noviny Zdena Marková, mluvčí Karlovarské krajské nemocnice, ze které chce odejít zhruba 40 procent lékařů.


Autoři

(msvo), www.Zdravi.Euro.cz

Související články

4.1. Ohrozí nemocnice odchody doktorů? Ohrozí nemocnice odchody doktorů?
0 příspěvků
15.12. Píšete výpovědi? Lékaři mlčí Píšete výpovědi? Lékaři mlčí
0 příspěvků

Komentovat článek: Pojišťovny zjišťují v nemocnicích, jak zajistí…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pojišťovny zjišťují v nemocnicích, jak zajistí…

Komentáře

dalších 16 komentářů
pa přesuny pacientů  | 12. 01. 2011 07:30

Dal tam výpověď...Takže maj personální vpořádku.Tomu říkám přímá úměra.Hezkej blábol,soudruhu.

ahoj ahoj  | 12. 01. 2011 01:52

V pátek se objevil v novinách palcový titulek "Ministr se dohodl s praktiky ..." s tím , že SPL zastoupí péči nemocnic ohrožených odchodem lékařů! Nevím , kde na to novináři přišli , patrně se jedná o novinářskou licenci ve snaze podávat témata čtenářům dramatičtěji. Ode mě rozhodně nikoliv. Ve čtvrtek byli u ministra všichni zástupci celého ambulantního sektoru - vč. specialistů a zubařů. Projednávali jsem možné úpravy legislativy tak , aby bylo možno peníze přidat všem zdravotníkům - nemocničním, ambulantním i sestrám. Tedy navýšení ceny práce v seznamu výkonů, standardizace péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění , omezení duplicit, redukce švédského stolu, apod. Také se pochopitelně hovořilo o možných scénářích vývoje poskytování péče po 1.3.2011. Jediné, co tam unisono ze strany ambulantního sektoru zaznělo, a co jsem, pak i zopakoval pro ČTK bylo, že nemáme signály o tom , že by chtěli naši kolegové svoje ordinace zavírat, a pokud bude zvýšená preskripce a indukovaná péče z naší strany , budou to muset ZP zohlednit, neb my to platit formou penalizací nehodláme. MZ slíbilo pomoc. Také jsme požadovali, aby byla v rámci krajů zřízena informační střediska , kde by se pacienti i anulující lékaři dozvěděli, jakou péči , která nemocnice reálně poskytuje. Toť vše. To , že by praktici mohli suplovat péči nemocnic jsem nikdy nikomu a nikde neřekl a je to holý nesmysl. Tedy reakce rozvášněného kolegy, či kolegů je pochopitelná, ale je de facto reakcí na titulek v novinách či oznámení TV, přičemž realita je zcela jiná. Václav Šmatlák , předseda

bruno přesuny pacientů  | 11. 01. 2011 21:40

Nijak, se proste nastavi ventas, natahnou se leky do linearu do zasoby z posledniho dekursu a pojede se dal. Bud to da, nebo to neda.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné