Přejít na obsah

Pokles příjmů VZP se zastavil, za péči zaplatí včas, řekl ředitel

zpět
16.12.2010
Pavel Horák
zvětšitPavel HorákZdroj: VZP

Pavel Horák | Zdroj: VZP

 

Pokles příjmů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) se letos zastavil, na pojistném vybere o miliardu víc než loni, kdy zaznamenala dvoumiliardový propad. Oproti plánovaným celkovým příjmům 136,2 miliardy bude mít v roce 2010 VZP 139,8 miliardy korun.

Růst příjmů očekává i příští rok, řekl ředitel Pavel Horák.

Klienti se podle něj nemusejí bát, že by VZP měla příští rok problémy s úhradou zdravotní péče. Zaplatí prý všechno a včas.

„Zdroje pro příští rok máme zajištěny. Všechny naše závazky vůči zdravotnickým zařízením uhradíme včas. Využijeme k tomu všechny prostředky, které máme, třeba i v jiných fondech,“ řekl ředitel.

Na zdravotní péči vydá VZP letos 140 miliard korun, vzhledem k využití rezerv z „tučných let“ může dát o čtyři miliardy korun víc, než očekávala ve zdravotně pojistném plánu. „Letošní bilance je vyrovnaná a cílem pro rok 2011 je vyrovnanou ji udržet,“ shrnul ředitel.

Na základním fondu, z něhož se platí zdravotní péče, má VZP nyní zhruba miliardovou rezervu, v rezervním fondu další dvě miliardy. Z rezervního fondu ale podle ředitele možná ani nebude muset čerpat, protože bere peníze z fondu na provoz.

Horák dnes také vyložil své představy o nutných změnách v systému zdravotního pojištění. Podle něj je třeba posílit prvky pojištění, tedy zavést smluvní vztah mezi pojištěncem a pojišťovnou, definovat rozsah pojistky a vytvořit prostor pro pojištění. S tím počítá i ministr Leoš Heger (TOP 09), který chce v připravené novele zrušit omezení, že si lidé nesmějí připlatit na lepší péči. To otevře cestu tvorbě standardů a nadstandardů a časem i uzavírání pojistek v takové šíři, pro jakou se pojištěnec rozhodne.

Podle Horáka by bylo dobré rozdělit pojistné na pevnou část vybíranou pojišťovnami a odvozenou část vybíranou jedním inkasním místem, které by vybíralo i sociální a nemocenské pojištění. Přerozdělení vybraného pojistného mezi pojišťovnami by mělo zohlednit nákladnost léčby, ne pouze věk jako dosud.

Využitím počítačových technologií v elektronickém zdravotnictví lze podle Horáka omezit zbytečně opakovaná vyšetření a stejné léky psané několika lékaři témuž pacientovi, ale například i nelegální vybírání a prodlužování pobytu pacientů v nemocnici. Jen VZP by touto kontrolou mohla ročně získat tři až osm miliard korun, celé zdravotnictví, kterým ročně proteče přes 280 miliard, by získalo pět až 13 miliard, které by mohly být využity například pro léčbu vážně nemocných lidí v centrech.


Klíčová slova

vzp

Autoři

ČTK

Související články

6.8. Média zatlačila, VZP ustoupila Média zatlačila, VZP ustoupila
9 příspěvků
26.4. SÚKL je přetížen, domnívá se VZP SÚKL je přetížen, domnívá se VZP
3 příspěvků
10.5. VZP vykázala za rok 2000 zůstatek 431,41 milionu korun
0 příspěvků

Komentovat článek: Pokles příjmů VZP se zastavil, za péči zaplatí…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pokles příjmů VZP se zastavil, za péči zaplatí…

Komentáře

dalších 8 komentářů
qaaak zdroje  | 16. 12. 2010 23:07

Ejhle ' Síla nemocničních kolegů je obrovská. VZP už chytá vítr, už si veřejně myje ruce - žádné zpožděné platby, kterými se vyhrožovalo ještě před měsícem!

o 3mld zdroje pro lekare  | 16. 12. 2010 18:06

3mld VZP tedy ma,mohla by je dat lekarum

o IZIPu A co třeba podvod zvany IZIP?  | 16. 12. 2010 18:04

...ceskobudejovicka elektronicka penezenka se neujala,nevyuzivana,nefungovala...proto je snaha vypovedet smlouvu..neslo by i u izipu nepokracovat ve vyhazovani penez?jak vidno elektronisace se nemusi vzdy ujmout a slouzit dle predpokladu,zvl.je-li dobre zneuzitelna

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné