Pokouše vás cizí pes? Léčbu si platíte sami

Titulní obrázek

Pokouše- li cizí pes vaše dítě a to skončí v nemocnici, zaplatíte za jeho hospitalizaci šedesát korun denně. Nabourá- li vás nezodpovědný řidič a vy utrpíte vážná zranění, která vás upoutají na několik týdnů na nemocniční lůžko, budete platit zase vy…

Znásilní-li vás někde v křoví nějaký pobuda a vy utrpíte těžká zranění a celoživotní psychické trauma, poplatky půjdou zase z vaší kapsy.

To je jen několik případů, které se mohou stát, a přestože jste oběť, platit budete vy. Náklady spojené s léčením pak můžete vymáhat soudně nebo mimosoudně stejně jako ušlý zisk nebo trvalé následky.

„Je to do nebe volající amorálnost nejhrubšího zrna. Vláda ODS tak vlastně trestá oběti dvakrát. Představa, že poškozený pacient bude potrestán znovu tím, že bude platit několikrát, je naprosto diskriminační. A pokud bude chtít být pacient u soudu úspěšný, bude si muset najmout právníka. Za toho ale zaplatí víc, než je jeho pohledávka, takže se na to vykašle a práva se nedomůže,“ řekl předseda Svazu pacientů České republiky Luboš Olejár.

„Snad vezme Ústavní soud rozum do hrsti a celý systém doplatků a poplatků zruší,“ doplnil Olejár.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt ale tvrdí, že ve zmíněných případech není důvod k odpuštění poplatků. „Pak bychom tady měli sérii výjimek a regulační efekt poplatků by se ztratil,“ řekl.

Marie Stypková, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!