Pokud ČR sníží úrazovost, zachrání stovky dětských životů

Titulní obrázek

Pokud by Česko snížilo úrazovost na úroveň Švédska, zachránilo by se v jediném roce 153 dětí. V roce 2006 utrpělo smrtelný úraz 94 dětí a 183 mladistvých. V nemocnici se jich léčilo s úrazem 30.000 a 450.000 bylo ošetřeno ambulantně. Každý šestý úraz zanechal trvalý následek…

Novinářům to dnes řekla docentka Veronika Benešová z Centra úrazové prevence.

„Úrazy a otravy jsou v Česku hlavní příčinou úmrtí v dětském věku. Za rok 2006 jsme ztratili 277 dětí a mladých dospělých,“ uvedla.

Úmrtnost na úrazy v Česku klesá podle Benešové díky dobré traumatologické péči. Počet ošetřených a hospitalizovaných dětí pro úraz se ale téměř v průběhu let nemění. Úrazy a otravy jsou příčinou 36 procent úmrtí dětí a 74 procent úmrtí dospívajících. Z toho například úrazy z dopravních nehod představují 43 procent, tonutí deset procent a úmyslné sebepoškození šest procent, napadení dítěte jedno procento.

Ke snížení počtu dětských úrazů má podle náměstkyně ministra zdravotnictví Markéty Hellerové přispět Národní akční plán prevence dětských úrazů na roky 2007 až 2017. Vláda ho schválila loni v srpnu, po roce bude vyhodnocen a aktualizován.

Součástí plánu je registr dětských úrazů a jejich příčin. Funguje od ledna letošního roku. „To je přesně ten zdroj, který potřebujeme, protože se z něj dozvíme, komu, kdy, jak a proč se úraz stal a můžeme potom naši činnost zaměřit naprosto adresně,“ poznamenala Benešová.

Pokud se například zjistí, že na některé křižovatce je více dětských smrtelných úrazů, bude tam omezena rychlost. Pokud v některém okrese bude více dětí s vážným úrazem hlavy z jízdy na kole, zaměří se tam osvěta na vybavení dětí přilbami, přiblížil využití registru Petr Gál z kliniky dětské chirurgie a traumatologie Fakultní nemocnice Brno.

„Vítáme kroky, které Česko podniká v prevenci dětských úrazů. Pro řadu zemí může být vzorem,“ řekl poradce Světové zdravotnické organizace (WHO) pro prevenci dětských úrazů a násilí na dětech Dinesh Sethi, který se účastnil dnešní tiskové konference. Uvedl, že ročně v Evropě zemře následkem úrazu 27.900 dětí do 15 let, to jsou tři děti každou hodinu. Pokud země budou investovat do prevence, může se v Evropě snížit počet úrazů až o 15.000 za rok, řekl odborník.

WHO zvažuje, že právě v Česku zřídí své spolupracující centrum pro dětské úrazy. „Koordinovaná a soustavná prevence dětských úrazů přináší prokazatelné výsledky, což dokládají zkušenosti skandinávských zemí, a jsem rád, že se stejnou cestou vydalo i Česko,“ řekl Sethi.

Úrazy v procentech podle místa, kde se staly doma 40

škola 21

sport 18

doprava 8

příroda 7

zábava 3

pracoviště 1

jinde 1

Zdroj: Centrum úrazové prevence

ČTK

Ohodnoťte tento článek!