Policie chce dostat exministryni Součkovou před soud

Policisté, kteří měli na starosti případ bývalé ministryně zdravotnictví Špidlova kabinetu Marie Součkové, se rozhodli navrhnout státnímu zastupitelství, aby ji obžaloval. Součková by tak musela vysvětlovat své jednání v kauze Diag Human. Návrh na podání obžaloby doručila státnímu zastupitelství policie ve čtvrtek…

Návrh na podání obžaloby doručila státnímu zastupitelství policie ve čtvrtek, řekl obvodní státní zástupce Tomáš Bláha. Nyní by podle něj mělo zastupitelství rozhodnout o případné obžalobě Součkové do dvou až tří týdnů.

Součkové hrozí kvůli obvinění z porušování povinností při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomocí veřejného činitele tři roky až deset let vězení.

Advokát Nováček prý dostal od Součkové lukrativní smlouvu

Součková je stíhána kvůli uzavření smlouvy mezi ministerstvem a advokátem Zdeňkem Nováčkem o poskytování právní pomoci ve sporu s obchodníkem s krevní plazmou, firmou Diag Human. Je podezřelá z toho, že svým jednáním způsobila státu majetkovou újmu, protože smlouva byla pro ČR nevýhodná. Součková pověřila Nováčka zastupováním státu bez výběrového řízení.

Smlouva slibovala brněnskému právníkovi za zastupování státu ve sporu s obchodníkem s krevní plazmou odměnu deset miliónů korun. Nováček prý ale celou sumu nedostal a soudně se domáhal doplacení 55 tisíc korun. Později žalobu rozšířil na dalších deset miliónů korun, které měl získat při vypovězení smlouvy, což se stalo předloni v květnu.

Kdyby Nováček za stát spor s Diag Human vyhrál, obdržel by údajně podle smlouvy 170 miliónů korun. Obvodní soud nedávno žalobu Nováčka o deset miliónů korun zamítl s tím, že jeho smlouva s ministerstvem je neplatná.

Novinky, ČTK

Ohodnoťte tento článek!