Přejít na obsah

Policie kontroluje nákup přístrojů za tři miliardy

zpět
7.7.2011
rentgen, rtg
zvětšitrentgen, rtgZdroj: www.clermontradiology.com

rentgen, rtg | Zdroj: www.clermontradiology.com

 

Vybavení kardiovaskulárních, onkologických a traumatologických center v České republice přijde evropské daňové poplatníky na tři miliardy korun. Vyšetřovatelé nyní prověřují podezření, že zakázky jsou v průměru o třetinu předražené.

Za nákupy přístrojů pro specializovaná centra odpovídá ministerstvo zdravotnictví, které má na starost evropský dotační program IOP.

Dotaz u výrobce

V Karlovarské krajské nemocnici vyšetřuje protikorupční policie vedle jiných podezřelých zakázek i nákup přístrojů pro místní kardiocentrum. Z programu IOP na ně nemocnice dostala 60 milionů korun.

Zakázku získala obchodní společnost Hospimed a například intravaskulární ultrazvukový přístroj Volcano dodala za tři a půl milionu korun. Za stacionární ventilátor Evita si Hospimed účtoval 700 tisíc a přenosný ventilátor Oxylog 2000 přišel nemocnici na 350 tisíc.

Podle informací Aktuálně.cz ovšem výrobní firma A care prodává ultrazvuk Volcano za 2,6 milionu. Ventilátory Evita a Oxylog prodává jejich výrobce Draeger za 450 tisíc, resp. 265 tisíc. Skutečnost, že Hospimed prodal nemocnici přístroje o třetinu dráže, než za kolik je nabízí výrobce, lze doložit i u dalších položek.

Pokud výrobci potvrdí tyto informace policii, budou mít vyšetřovatelé v ruce unikátní důkaz, že zakázka byla nejméně o třetinu předražena. Pak mohou zjišťovat, kdo je odpovědný za špatné hospodaření s evropskými penězi.

Policisté průběh vyšetřování v Karlových Varech nekomentují. Ředitel Karlovarské krajské nemocnice Zdeněk Horák pouze potvrdil, že si vyžádali podklady k nákupům přístrojů.

Protikorupční policie vyšetřuje podezřelé nákupy přístrojů ve Varech celkem už dvanáct měsíců.

V Plzni o třetinu

Zpráva z Karlových Varů je nepříjemná i pro ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Podezřelá zakázka je součástí širšího projektu, který má za miliardu vybavit zbrusu novými přístroji patnáct kardiocenter v celé České republice.

Za další dvě miliardy se v posledních dvou letech vybavila také onkologická a traumatologická centra. Když se policii podaří dovést karlovarský případ do konce, může začít zjišťovat, jestli ministerský dohled neselhal také v jiných soutěžích.

Dokumentace některých zakázek pro traumacentra ukazuje, že podezřelých soutěží proběhla celá řada. Fakultní nemocnice Plzeň nakoupila od obchodní firmy Hypokramed za padesát milionů rentgeny, které přitom jde pořídit o třetinu laciněji.

Třeba skiagrafický rentgen s přímou digitalizací dnes kupují některé tuzemské nemocnice (například v Klatovech) za sedm milionů, v Plzni byl stejný přístroj o tři miliony dražší.

Vedení nemocnice obvinění z předražení odmítá. „Zřejmě uvádíte cenu odpovídající letošnímu roku 2011. Z hlediska roku 2009, kdy se přístroje nakupovaly, je taková cena nevěrohodná. Dle našeho názoru platí v oblasti zdravotnické techniky obecné pravidlo: co stojí dnes 7-8 mil. Kč, mohlo v první polovině roku 2009 stát zcela objektivně 10 milionů,“ uvedla mluvčí Renata Jenšíková.

Připomíná, že před dvěma lety prodražoval nákupy také vysoký kurz eura.

Takzvaná soutěž

Dodávky do traumatologických a onkologických center už nechalo ministerstvo zdravotnictví prověřit auditem společnosti KPMG. Její zpráva podává podrobný obraz, o tom, že soutěže o přístroje byly formalitou. „Pouze pro 28 z tří set hodnocených přístrojů byla předložena víc než jedna nabídka a nikdy nebyly předloženy víc než tři nabídky,“ referuje KPMG ve studii, kterou ministerstvo dosud nezveřejnilo.

Čtyři pětiny zakázek přitom získalo pět obchodních firem Hospimed, Puro-klima, Hypokramed, Amedis a Transkontakt.

Konkrétně Krajská zdravotní z Ústí nad Labem vypsala soutěž na dvacet přístrojů a u každého stanovila maximální cenu. Přihlásil se jediný zájemce Hospimed, který nabídl stejné ceny a zakázku získal. „Důvodem, proč jsme zakázky nezrušili, byla především akutní potřeba dodávky technologie, zejména u přístrojů pro onkologické pacienty,“ vysvětluje postup Krajské zdravotní mluvčí Jiří Vondra.

Nemocnice v Praze-Motole byla o něco úspěšnější, když jediný zájemce Puro-klima snížil cenu každého přístroje o korunu.

Zmíněná plzeňská nemocnice pořádala soutěž pro dva dodavatele. Za pětimilionový přístroj „vysoutěžila“ slevu až tisíc korun, tedy 0,2 promile.

Stopa vede na ministerstvo

Studie KPMG konstatuje, že o cenách přístrojů fakticky rozhodlo ministerstvo zdravotnictví, které stanovilo pro nákupy maximální ceny. „Ministerstvo omezilo jednotkové ceny za přístroje,“ píší doslova auditoři. Dodávají, že při většině soutěží nabízel jediný uchazeč obvykle cenu, která se blížila nebo rovnala návrhu ministerstva.

Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.


Komentovat článek: Policie kontroluje nákup přístrojů za tři…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Policie kontroluje nákup přístrojů za tři…

Komentáře

1 komentář
challenger No a co naši fízlíci zjistí?  | 7. 07. 2011 16:37

že zločin se nestal, zločinse stal ale pachatale nelze zjistit nebo (OPTIONAL) zločin se stal ale je promlčen. Já to napíšu za ně, můžou si hoši ušetřit práci a jít radši buzerovat silniční piráty u rychlostních pastí. Fízli by měli za peníze daňových poplatníků přestat šaškovat a dělat ze sebe idioty větší, než opravdu jsou.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné