Policie navrhla obžalovat ženu z vražd 6 pacientů v Rumburku

Policie ukončila vyšetřování vražd šesti pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku. Kriminalisté podali státnímu zástupci návrh na obžalobu bývalé zdravotní sestry Věry Marešové, která údajně pacienty zabíjela draslíkem.

ČTK to řekla krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Marešové, která je od konce loňského listopadu ve vazbě, hrozí podle právní kvalifikace případu až doživotní vězení.

„Spis byl dnes předán státnímu zástupci s návrhem na podání obžaloby. V případě odsouzení hrozí ženě až doživotní vězení,“ řekla ČTK Hyšplerová.

Marešová byla původně stíhána kvůli zabití jedné pacientky. Sedmdesátiletá žena zemřela v Lužické nemocnici v Rumburku loni v noci na 6. června a vyšetřování prokázalo, že ji zabila velká dávka draslíku, která způsobila srdeční arytmii a smrt. Lék jí podle policie podala Marešová. Na případ upozornil lékař Petr Vondráček, který zemřelé pacientce nechal odebrat krev. Vondráček dnes ČTK řekl, že se ke kauze už vyjadřovat nechce.

Po dalším vyšetřování a na základě znaleckých posudků kriminalisté rozšířili obvinění o dalších pět skutků. Klíčovým důkazem byly znalecké posudky. Žena podle policie vraždila od roku 2010 do loňska. „Znalec potvrdil, že se i v těchto případech jedná o stejný způsob provedení, čili o shodný modus operandi,“ řekl ČTK už dříve státní zástupce František Stibor.

Právě na způsob úmrtí pacientů se kriminalisté a znalci zaměřovali. Práci jim ztěžovalo to, že neměli k dispozici těla obětí. Kontrolovali tak zdravotní karty a záznamy z nemocnice s křivkami EKG. Podle Stibora policisté a znalci prověřovali všechna úmrtí na jednotce intenzivní péče v rumburské nemocnici, podezřelých případů našli 11. U pěti případů nalezli stejné důkazy jako v případě první vraždy. Šest obětí je podle Charváta konečné číslo. „To hrozivé číslo šest zatím zůstane. My nepodezříváme obviněnou z dalších vražd,“ řekl krátce před ukončením vyšetřování šéf krajských kriminalistů Martin Charvát. Žena podle informací ČTK vraždila proto, že neměla ráda pacienty.

Podle bývalého ředitele nemocnice Darka Švába vedení o podezřelých úmrtích nevědělo. „Pokud ten proces byl tak sofistikovaný, jak máme informace, tak to bylo hodně složité. Ale určitých náznaků si asi kolegové nebo kolegyně z toho příslušného pracoviště všimnout mohli. Možná tomu nepřikládali takový význam. Nevím, to je potom na nich,“ řekl ČTK Šváb s tím, že nemocnice po loňském úmrtí pacientky udělala vše pro to, aby se případ prošetřil. „Potom, co jsme obdrželi informace, že k něčemu došlo, tak jsme to bezodkladně, během několika hodin, šli podat na policii,“ dodal Šváb.

Ohodnoťte tento článek!