Policie obvinila 20 lidí z pojišťovacích podvodů za 38 mil. Kč

lékař, stetoskop, pouta, policie, vyšetřování

Pardubická policie obvinila 20 lidí z pěti krajů, včetně Prahy, z podvodů s úrazovým pojištěním. Podíleli se na nich i lékaři. Škoda činí 38 milionů korun, část peněz nebyla vyplacena. Šest obviněných je ve vazbě, řekli novinářům zástupci policie a jedné z podvedených pojišťoven.

Složitý organizovaný podvod začínal u pojišťovacích agentů či zprostředkovatelů. Po domluvě uzavírali s klienty smlouvy na úrazové pojištění na vysoké částky a pojistné sami platili. S pomocí osmi lékařů a dvou rehabilitačních pracovnic úrazy fingovali nebo zveličovali a uměle prodlužovali léčení.

„Šlo o specialisty, ortopedy, chirurgy, lékaře z traumatologie. Minimálně ve svém okolí byli renomovanými uznávanými odborníky. Rozhodně to nebyli lidé, kteří by byli v sociální nouzi či na konci profesní kariéry. Šlo o špičky v oboru,“ řekl David Kakrda z pardubické kriminálky. Za podvody hrozí obviněným pět až deset let vězení. Ve vazbě je i jeden lékař.

Na podezřelé pojistné události upozornila první Pojišťovna České spořitelny. Podle její mluvčí Jany Jiráskové v roce 2013 interní systém vyhodnotil některé smlouvy jako podezřelé. „V září 2013 jsme objevili první podezřelé úrazy a výplaty pojistného plnění. Postupně jsme shromažďovali podrobnější informace, které jsme předali Policii ČR k došetření,“ sdělil dnes ČTK vedoucí bezpečnostního odboru v pojišťovně Kooperativa Vojtěch Stavný.

Opakovala se jména lékařů, čísla účtů i doporučené rehabilitace. Podvody kriminalisté objevili i u dalších pěti pojišťoven, jeden úraz byl uplatňován i u více pojišťovacích ústavů. Celkem bylo zjištěno 218 podvodů. „Jde o největší případ se znaky podvodného jednání v historii nejen naší pojišťovny, ale v životním pojištění vůbec,“ řekla novinářům Jirásková.

Úrazy, na něž získávala skupina pojistná plnění, byly zčásti zcela fiktivní, zčásti to byla stará neléčená zranění. Třetím typem byly skutečné úrazy s účelově prodlužovaným léčením a rehabilitací, což zvyšovalo vyplácené částky. Skupina měla i takzvané vodiče, kteří pojištěné provázeli celým procesem vyřizování pojistných událostí či je za ně vyřizovali.

Z celkové škody 38 milionů korun pojišťovny vyplatily 28 milionů, zbylé případy skončily ve fázi pokusu o podvod. Policie zajistila kromě peněz nemovitosti, cenné papíry či vozidla v souhrnné hodnotě 36 milionů korun.

Podvody začaly v roce 2010. Hlavní obvinění, manželé, pocházejí z Liberce, případy však policie zjistila i v Pardubickém, Středočeském a Ústeckém kraji a v Praze.

Kooperativa každý rok odhalí více než 1000 pokusů o pojistný podvod, celková uchráněná hodnota je vyšší než 200 milionů Kč. Nejčastěji jde o škody v pojištění vozidel nebo majetku, v posledních letech se ale častěji objevují i organizované skupiny podvodníků. „Tento případ je unikátní také napojením na skupinu lékařů a rehabilitačních pracovníků, kteří se podíleli na falšování lékařských zpráv, vykazování neuskutečněných úkonů nebo prodlužování rehabilitační doby pro zvýšení částky za pojistné plnění. S tím jsme se doposud nesetkali,“ dodal Stavný.

Ohodnoťte tento článek!