Policie obvinila ředitele liberecké nemocnice z korupce

Krajská nemocnice Liberec.

Ředitele Krajské nemocnice v Liberci Luďka Nečesaného obvinila policie z korupce, hrozí mu pět až 12 let vězení. Zůstává ale dál v čele nemocnice. O svém stíhání informoval představenstvo nemocnice a dal svou funkci k dispozici, představenstvo mu dalo důvěru, sdělila ČTK mluvčí nemocnice Barbora Silná.

Spolu s Nečesaným obvinila policie jednu ženu. „Muže jsme obvinili z přijetí úplatku a ženu z legalizace výnosů z trestné činnosti,“ řekl dnes ČTK ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec. Ženě podle něj hrozí tři až osm let vězení. V souvislosti s obviněním v liberecké nemocnici zasahovala protikorupční policie.

Jakovec Právu řekl, že pro obviněné nebudou požadovat vazbu. „Zatím je to ve stádiu vyšetřování, do podání obžaloby je ještě příliš daleko a víc proto sdělovat nebudeme,“ dodal Jakovec. Vyjádření Nečesaného se zatím ČTK získat nepodařilo. Krajskou nemocnici v Liberci vede od srpna 2013. V minulých týdnech se jeho jméno objevovalo zejména v souvislosti s případem jeho syna Lukáše Nečesaného, který byl odsouzen k 13 rokům vězení za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku. Nejvyšší soud ale rozsudek zrušil a Lukáš Nečesaný byl propuštěn z vězení. Případem by se měl opět zabývat Krajský soud v Hradci Králové.

V Krajské nemocnici Liberec zasahovala dnes dopoledne protikorupční policie. ČTK to potvrdil její mluvčí Jaroslav Ibehej. Uvedl, že jeho kolegové prováděli šetření k trestnímu řízení, další informace k případu však sdělit odmítl. Podle serveru Novinky.cz se policisté zajímali především o obchodní smlouvy. „Přišli a vyžádali si seznam dokumentů, vedení nemocnice s nimi spolupracuje a zajišťuje všechny potřebné doklady,“ dodala mluvčí. Chod nemocnice ani péči o pacienty podle ní zásah neovlivnil.

Krajská nemocnice Liberec je s 1140 lůžky a 2500 zaměstnanci v nemocnicích v Liberci a Turnově největším zdravotnickým zařízením v kraji. Policie se na ni nezaměřila poprvé. Před čtyřmi lety vyšetřovala například údajně předražený nákup přístrojů pro liberecké kardiocentrum. Vybavení centra bylo financováno z evropských fondů, šest kompletních přístrojů stálo bezmála 60 milionů korun. Nákup měl být předražený, vyšetřování to ale nepotvrdilo.

Policie prověřovala nemocnici také před dvěma lety v souvislosti s kauzou údajného neoprávněného vyplácení odměn pro uvolněné členy krajského zastupitelstva, kteří byli v dozorčí radě nemocnice. Z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti byl obviněn tehdejší ředitel nemocnice Jiří Veselka a stíhání hrozilo i liberecké primátorce Martině Rosenbergové (ČSSD). Státní zástupce ale v obou případech stíhání zastavil. Celá kauza nelegálního vyplácení odměn skončila nedávno u soudu osvobozujícím rozsudkem.

Ohodnoťte tento článek!