Policie obvinila zdravotní sestru z Rumburku z dalších pěti vražd

Policie obvinila zdravotní sestru Věru Marešovou z Rumburku z vražd dalších pěti pacientů, stíhá ji tak pro šestinásobnou vraždu. ČTK to řekl dozorující státní zástupce František Stibor, který podal návrh na vzetí ženy do vazby. Kriminalisté prověřovali celkem 11 dalších případů podezřelých úmrtí v nemocnici.

Padesátiletá žena dosud byla na svobodě, nyní byl podle policejní mluvčí podán návrh na její vzetí do vazby. Soud o vazbě rozhodne ve čtvrtek ráno.

„Podle důkazů, které máme k dispozici, jednala s určitým rozmyslem, je tam určitá forma přípravy. Navíc jsme shledali zvlášť zavrženíhodné pohnutky, protože se skutků dopustila na nemocných nemohoucích obětech,“ řekl ČTK Stibor. Z právní kvalifikace nového obvinění vyplývá, že ženě hrozí doživotí.

Žádost o uvalení vazby přišla na ústecký okresní soud odpoledne. „Státní zástupce se obává, že by obviněná mohla uprchnout a skrývat se, aby se vyhnula vysokému trestu, který jí hrozí a zároveň, že by pokračovala v trestné činnosti, která jí je kladena za vinu. Vazební zasedání by mělo proběhnout zítra v ranních hodinách,“ řekl ČTK mluvčí ústeckého krajského soudu Jan Tichý.

Sedmdesátiletá pacientka zemřela v Lužické nemocnici v Rumburku v noci na 6. června a vyšetřování prokázalo, že ji zabila velká dávka draslíku, která způsobila srdeční arytmii a smrt. Lék jí podle policie podala zdravotní sestra. Z nemocnice byla propuštěna. Žena strávila více než měsíc ve vazbě. Na konci září ji soud propustil a stíhání doposud pokračovalo na svobodě.

Během prověřování dalších úmrtí kriminalisté potvrdili, že našli minimálně jeden další podezřelý případ. „U jednoho zemřelého pacienta je potvrzeno, že srdeční zástava nastala zřejmě po podání kalia,“ řekl už dříve ČTK Stibor.

Kriminalisté mají k dispozici znalecké posudky. Policii a znalcům ztížilo práci to, že nemají k dispozici těla ostatních pacientů. Při vyšetřování se doposud zaměřovali na způsob jejich úmrtí. Kontrolovali zdravotní karty a záznamy z nemocnice s křivkami EKG.

Ohodnoťte tento článek!