Policie: Při arbitráži Diagu a Česka nikdo nelhal

Policie nezjistila, že by někdo při rozhodčím řízení mezi firmou Diag Human a Českem uváděl nepravdivé údaje či se snažil ovlivňovat svědky. I druhá část policejního prověřování okolností prohrané arbitráže tak skončila odložením. „Rozhodnutí policie o odložení nyní přezkoumám,“ řekl státní zástupce…

Praha – Policie nezjistila, že by někdo při rozhodčím řízení mezi firmou Diag Human a Českem uváděl nepravdivé údaje či se snažil ovlivňovat svědky. I druhá část policejního prověřování okolností prohrané arbitráže tak skončila odložením. „Rozhodnutí policie o odložení nyní přezkoumám,“ řekl v pondělí státní zástupce Ladislav Letko.

Firma Diag Human počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém výroku tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara o Diag Human z obchodu sešlo. Za poškození dobrého jména musela vláda po prohrané arbitráži společnosti zaplatit 327 milionů korun, o čemž se veřejnost i poslanci dozvěděli až zpětně.

Policie nejprve zjišťovala, zda někdo z ministerstva zdravotnictví nespáchal trestný čin, když úřad vyplatil Diag Human 327 milionů. Podezření se ale neprokázalo a vyšetřování bylo před časem definitivně odloženo. Poté policie začala zjišťovat, zda někdo při arbitráži nelhal. Letko dnes řekl, že podezřelých bylo několik, u nikoho se ale neprokázalo, že by spáchal trestný čin.

Vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny, která byla kvůli kauze zřízena, před časem v Dánsku objevila nový dokument. Podle komise mohl dokázat, že dánská firma Novo Nordisk, zahraniční partner Diagu, odmítla další spolupráci nikoli kvůli Bojarovu výroku, ale kvůli tomu, že Diag Nordisku dlužil peníze. Právník Diag Human Jan Kalvoda to ovšem popřel. Tvrdí, že i materiály, na jejichž základě Diag již dříve ve sporu uspěl, pocházejí od Novo Nordisk.

Žalobce Letko se loni v říjnu vydal do Dánska, kde k případu vyslechl asi pět svědků. Dánsko zároveň poslalo v rámci právní pomoci řadu dokumentů. Policie také letos v březnu vyslechla majitele společnosti Diag Human a bechyňského zámku Josefa Šťávu. Ptala se ho na postup Diagu při uplatňování nároků vůči českému státu při rozhodčím řízení.

Kalvoda loni v březnu řekl, že státní zastupitelství sám požádal o výslech několika dánských i českých svědků, například lidí z vedení Novo Nordisk, exministryně zdravotnictví Marie Součkové a šéfky poslanecké vyšetřovací komise Hany Šedivé (ČSSD). Jejich výslech měl podle něj ukázat, zda ministerstvo a komise neporušily při vedení sporu zákon tím, že potlačovaly důkazy svědčící v neprospěch státu.

Mezi takové důkazy patří podle Kalvody i písemné přiznání společnosti Novo Nordisk z loňského ledna. „Zcela vyvrací tvrzení ministerstva i komise o domnělých dluzích společnosti Diag Human,“ uvedl Kalvoda.

Poslanecká komise, která zkoumala postup státních úředníků v kauze, již svou činnost ukončila. Při obhajobě svých zájmů ve sporu s firmou Diag Human si podle ní stát počínal někdy neobratně, poslanci ale neprokázali, že by v tom hrála roli třeba zkorumpovanost některého ze státních úředníků. Poslanci loni v březnu zprávu vyšetřovací komise jednomyslně schválili. Kalvoda poté podal na sněmovnu žalobu kvůli ochraně dobrého jména firmy Diag Human. Dal rovněž podnět k prověření trestní odpovědnosti předsedkyně bývalé komise Šedivé pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle Šťávy komise před veřejností zatajila důležité informace a spolupracovala s institucemi, jejichž činnost měla vyšetřovat.

Diag Human se s Českem nyní soudí o další miliardy korun za údajně ušlý zisk. O dalších nárocích Diagu má rozhodnout nové arbitrážní řízení, které trvá již řadu let. Koncem letošního května Kalvoda uvedl, že stát ve sporu s Diagem nadále předkládá rozhodcům nepravdivé údaje a řadu důležitých informací tají. V procesním postupu prý využívá obstrukcí a průtahů, aby nemusel platit náhradu škody firmě za zmařený obchod s krevní plazmou.

ČTK

Policie: Při arbitráži Diagu a Česka nikdo nelhal
Ohodnoťte tento článek!