Policie se v kauze Diag Human zaměří na obchody s Novo Nordisk

Vyšetřování v kauze Diag Human se již nebude týkat trestní odpovědnosti úředníků ministerstva zdravotnictví či jiných zástupců státu. Tato část případu zůstává nadále odložena. „Zaměříme se teď na okolnosti přerušení spolupráce Diag Human s dánskou firmou Novo Nordisk,“ řekl státní zástupce Ladislav Letko…

PRAHA –

Vyšetřování se nyní nasměruje na počátek kauzy. Firma Diag Human v rozhodčím řízení proti České republice (které vyhrála a poté od státu inkasovala 326 milionů korun) uvedla, že její pověst poškodil výrok tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara, který ji tak připravil o obchodní partnery.

„Trestní odpovědnost by vznikla v případě, že by se ukázalo, že někdo při rozhodčím řízení uváděl nepravdivé údaje,“ uvedl Letko. Podle něho je nyní předčasné předjímat, zda se tak stalo.

Vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny, která byla kvůli kauze zřízena, před časem v Dánsku objevila nový dokument. Letko uvedl, že zváží žádost o právní pomoc od dánských úřadů.

Nalezený dokument by mohl podle komise dokázat, že dánská firma Novo Nordisk, zahraniční partner Diagu, odmítla další spolupráci nikoli kvůli Bojarovu dopisu, ale kvůli tomu, že Diag Nordisku dlužila peníze.

Právník Diag Human Jan Kalvoda to ovšem popřel. Tvrdí, že i materiály, na jejichž základě Diag již dříve ve sporu uspěl, pocházejí od Novo Nordisk.

Předsedkyně sněmovní komise Hana Šedivá (ČSSD) ve středu potvrdila, že na státní zastupitelství zaslala některé podněty, aby se zajímalo o celý případ od samého začátku.

„V průběhu vyšetřování jsme zjistili, že některé věci v činnosti firmy Diag

Human nebyly úplně stoprocentní, ale tehdejší policie to odkládala a nedořešila to do konce. Možná ty věci už budou promlčeny, ale aspoň se zjistí, jak to bylo,“ uvedla Šedivá.

Firma Diag Human počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém vyjádření Bojara z obchodu sešlo.

Za poškození dobrého jména musela vláda společnosti zaplatit 326 milionů korun, o čemž se veřejnost i poslanci dozvěděli až zpětně.

Výší způsobené škody, kterou sama Diag Human vyčíslila na deset miliard korun, se rozhodčí senát dosud nezabýval.

Policie před časem odložila vyšetřování podezření, zda někdo z ministerstva zdravotnictví nespáchal trestný čin, když úřad vyplatil Diag Human oněch 326 milionů.

Nejvyšší státní zastupitelství ve středu bez bližších podrobností uvedlo, že

případ bude nadále prověřován. Letko dnes upřesnil, že nejvyšší zastupitelství usnesení o odložení nezrušilo.

Také Šedivá již dříve řekla, že státní úředníci si v kauze možná počínali neobratně, zlý úmysl však nikomu prokázán nebyl. Komise má pracovat do konce roku.

Ohodnoťte tento článek!