Policie uzavřela první případ obchodu s lidskými orgány

Titulní obrázek

Česko se může chlubit, že se zase o kousek přiblížilo nejvyspělejším zemím světa. Bohužel v tomto případě ve vysoce specializované a globální kriminalitě. Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu totiž uzavřeli v rámci operace Human vyšetřování případu nelegálního obchodu s lidskou kůží…

do něhož se zapletlo šest lidí z tkáňové banky Fakultní nemocnice Brno-Bohunice.

Právu to potvrdil důvěryhodný zdroj, detailně seznámený s případem. Obviněným hrozí až osm let vězení.

„Skupina, ve které byli dva lékaři, tři pracovníci středního zdravotnického personálu z odběrového týmu a jeden jejich příbuzný, převážela kurýrním způsobem letecky lidskou kůži od mrtvých dárců bez povolení do Holandska,“ vysvětlil Právu tento zdroj s tím, že spis k případu bude v krátké době poslán na krajské státní zastupitelství s návrhem na obžalobu.

Podle něj je pak už otázkou krátké doby, kdy žalobce podá na skupinu překupníků žalobu k brněnskému soudu. „Přesná výše zadokumentovaných odměn, které šly obviněným na jejich soukromé účty, je v řádu miliónu korun. Je možné, že trestní kvalifikace bude u některých osob rozdílná, bude záležet na výši jejich profitu z této trestné činnosti,“ dodal.

Podle dalšího zdroje přímo z ÚOOZ skupina odebírala lidskou kůži zemřelým bez příslušných povolení. Vzhledem ke své specializaci tak činili velmi odborně, a proto měl být o jejich zboží v zahraniční velký zájem. Lidská kůže, takzvané štěpy, údajně putovala z brněnské tkáňové banky do firmy Euroskinbank v holandském Beverwijku, kde měla být využívána k transplantacím.

„Věc se začala prošetřovat poté, co se podařilo po předchozím získání operativních informací zadržet jednu z těchto zásilek,“ řekl Právu zdroj z ÚOOZ.

Právo

Policie uzavřela první případ obchodu s lidskými orgány
Ohodnoťte tento článek!