Policie vyslechla ministra Ratha kvůli nucené správě VZP

Policie minulý týden vyslechla ministra zdravotnictví Davida Ratha, kterého prověřuje v souvislosti s uvalením nucené správy na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP). „Ministr byl podat vysvětlení minulé pondělí,“ řekl v pondělí státní zástupce Tomáš Bláha. Podrobnosti k výslechu neuvedl…

Praha –

Policie od počátku ledna zjišťuje, zda se Rath nedopustil trestného činu, prověřuje také úlohu tří Rathových podřízených. V úvahu podle Bláhy připadá podezření z trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele a poškozování cizích práv.

Policie reagovala na podnět stínového ministra vnitra ODS Ivana Langra. Langer o policejní prověření nucené správy VZP požádal ministra vnitra Františka Bublana při listopadové interpelaci ve sněmovně. Bublan policii Langrův podnět předal. Langer ve sněmovně upozornil na nejasnosti kolem kontrolní zprávy o VZP, která byla podle občanských demokratů pod tlakem ministerstva zdravotnictví zfalšována.

Předseda ODS Mirek Topolánek dokládal toto tvrzení zápisem z předávání protokolu o výsledku kontroly. Zástupci ministerstva financí v něm konstatovali, že údaje o hospodaření VZP a výdajích na antikoncepci zařadilo ministerstvo zdravotnictví do zprávy až po skončení kontroly proti vůli kontrolorů. „Tento zápis je důkazem toho, že byl porušen zákon.

Přesto na základě takového porušení zákona bylo rozhodnuto na základě uvedeného protokolu o uvalení nucené správy,“ uvedl v listopadu Langer. Je podle něj třeba, aby policie prošetřila, zda ministr Rath při rozhodnutí o uvalení nucené správy věděl o tomto porušení zákona a zda se Rath a pracovníci ministerstva zdravotnictví Květuše Maříková, František Kubásek a Radko Česenek nedopustili trestného činu.

Rath ovšem již dříve prohlásil, že o nucené správě nerozhodl na základě jedné kontroly. Navíc je podle něj „nesmysl, že by kontrolní zpráva byla zfalšována“.

Rath v nedělní televizní debatě zopakoval, že by nucená správa ve VZP mohla skončit do konce dubna. Ministr to podmiňuje dokončením zdravotně pojistného plánu největší české zdravotní pojišťovny, který má zamezit jejímu „vysávání“. “

Vše děláme pro to, aby k 1. květnu, nebo krátce po 1. květnu, nucená správa skončila,“ uvedl ministr s tím, že VZP by pak měla mít místo loni předpokládaného celkového dluhu ve výši 14 miliard korun pětimiliardový dluh. Rath podotkl, že nucený správce má teprve od začátku dubna díky novele zákona o VZP všechny výkonné pravomoci. Pojistný plán, který připravuje, „je nastaven tak, že v letošním roce hospodaření VZP skončí nejspíš dvoumiliardovým přebytkem,“ podotkl ministr.

Rath odmítl konstatování, že kvůli nucené správě opustilo VZP od začátku roku 25.000 klientů. „VZP opouští jen lidé, kteří jsou špatně informovaní, protože v tuto chvíli není stabilnější pojišťovny,“ uvedl ministr. Odliv klientů je podle něj nižší než v minulých letech. Od roku 1997 opustilo VZP zhruba 1,1 milionu pojištěnců.

ČTK

Policie vyslechla ministra Ratha kvůli nucené správě VZP
Ohodnoťte tento článek!