Policie vyslechla Šťávu z Diag Human

Česká policie v úterý vyslýchala majitele společnosti Diag Human a bechyňského zámku Josefa Šťávu. Ptala se ho na postup Diagu při uplatňování nároků vůči českému státu při rozhodčím řízení. „Výslech trval asi dvě hodiny,“ řekl státní zástupce Ladislav Letko…

Praha –

Na Šťávu je vydán mezinárodní zatykač kvůli hospodářské trestné činnosti v Německu, údajně kvůli korupci. Česká republika ale podle platných zákonů nemůže svého občana vydat ke stíhání do cizí země.

Česká policie se o Šťávu zajímá ze zcela jiného důvodu – zjišťuje, zda někdo při rozhodčím řízení mezi Diagem a Českem neuváděl nepravdivé údaje. Firma Diag Human počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic.

Po nepříznivém výroku tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara o Diag Human z obchodu sešlo. Za poškození dobrého jména musela vláda po prohrané arbitráži společnosti zaplatit 327 milionů korun, o čemž se veřejnost i poslanci dozvěděli až zpětně.

Policie nejprve zjišťovala, zda někdo z ministerstva zdravotnictví nespáchal trestný čin, když úřad vyplatil Diag Human oněch 327 milionů. Podezření se ale neprokázalo a vyšetřování bylo před časem definitivně odloženo. Nyní policie zjišťuje, zda někdo při arbitráži nelhal.

Vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny, která byla kvůli kauze zřízena, totiž před časem v Dánsku objevila nový dokument. Podle komise by mohl dokázat, že dánská firma Novo Nordisk, zahraniční partner Diagu, odmítla další spolupráci nikoli kvůli Bojarovu výroku, ale kvůli tomu, že Diag Nordisku dlužil peníze. Právník Diag Human Jan Kalvoda to ovšem popřel. Tvrdí, že i materiály, na jejichž základě Diag již dříve ve sporu uspěl, pocházejí od Novo Nordisk.

Žalobce Letko se loni v říjnu vydal do Dánska, kde k případu vyslechl asi pět svědků. Dánsko zároveň poslalo v rámci právní pomoci řadu dokumentů, které se nyní překládají. Podle Letka se čeká také na materiály od ministerstva zdravotnictví.

Kalvoda loni v březnu řekl, že státní zastupitelství sám požádal o výslech několika dánských i českých svědků, například lidí z vedení Novo Nordisk, exministryně zdravotnictví Marie Součkové a šéfky poslanecké vyšetřovací komise Hany Šedivé (ČSSD). Jejich výslech má podle něj ukázat, zda ministerstvo a komise neporušily při vedení sporu zákon tím, že potlačovaly důkazy svědčící v neprospěch státu.

Mezi takové důkazy patří podle Kalvody i písemné přiznání společnosti Novo Nordisk z loňského ledna. „Zcela vyvrací tvrzení ministerstva i komise o domnělých dluzích společnosti Diag Human,“ uvedl Kalvoda. Vyšetřování by podle něj mělo také objasnit, zda se některé osoby z české strany nepodílely na přípravě předloňské skartace dokumentů v archivu dánské společnosti Novo Nordisk, pro vedení sporu důležitých.

Poslanecká komise, která zkoumala postup státních úředníků v kauze, již svou činnost ukončila. Při obhajobě svých zájmů ve sporu s firmou Diag Human si podle ní stát počínal někdy neobratně, poslanci ale neprokázali, že by v tom hrála roli třeba zkorumpovanost některého ze státních úředníků. Poslanci loni v březnu zprávu vyšetřovací komise jednomyslně schválili.

Kalvoda poté podal na sněmovnu žalobu kvůli ochraně dobrého jména firmy Diag Human. Dal rovněž podnět k prověření trestní odpovědnosti předsedkyně bývalé komise Šedivé pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle Šťávy komise před veřejností zatajila důležité informace a spolupracovala s institucemi, jejichž činnost měla vyšetřovat.

Diag Human se s Českem nyní soudí o další miliardy korun za údajně ušlý zisk. O dalších nárocích Diagu má rozhodnout nové arbitrážní řízení, které trvá již řadu let.

ČTK

Policie vyslechla Šťávu z Diag Human
Ohodnoťte tento článek!