Přejít na obsah

Policie začala prověřovat hygienika Víta

zpět
14.9.2011
michael vít
zvětšitmichael vítZdroj: www.mzcr.cz

michael vít | Zdroj: www.mzcr.cz

 

Policisté začali prověřovat hlavního hygienika Michaela Víta. Podezírají ho ze zneužívání pravomoci veřejného činitele kvůli zakázce za několik milionů, kterou údajně bez výběrového řízení zadal manželovi své podřízené z ministerstva zdravotnictví. Řekl to obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Bláha. Trestní oznámení na Víta podala na jaře organizace Transparency International (TI).

„Policie zahájila ve věci úkony trestního řízení,“ uvedl Bláha. Hlavnímu hygienikovi by kvůli značnému prospěchu hrozilo v případě prokázání viny a odsouzení až desetileté vězení.

Vladan Brož z Transparency International v dubnu serveru Týden.cz řekl, že organizace získala dokumenty, které „opodstatňují důvodné obavy z toho, že pan doktor Vít, případně i další osoby, spáchali trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele“. Listiny se týkají poptávkového řízení na strategické poradenství pro ministerstvo zdravotnictví. TI podle Brože zjistila, že se poptávkové řízení zřejmě vůbec nekonalo.

Hlavní hygienik si údajně najal externího poradce Otakara Vychodila. Spolupráce trvala od roku 2003 a poradce si za konzultace, často jen po telefonu, vydělal do roku 2009 celkem asi 2,5 milionu korun. Na stejnou práci má přitom hlavní hygienik na ministerstvu zvláštní odbor. V době, kdy smlouva s Vychodilem vznikla, navíc vedla zmíněný odbor Vychodilova manželka Karla Říhová. Televize Nova později uvedla, že si Vychodil díky Vítovi zřejmě přišel až na téměř čtyři miliony korun.

Vít prý na spolupráci nic zlého nevidí. „Stejně jako je to běžné u soukromých subjektů, i jednotlivé úřady ve státní správě využívají v oblasti poradenství externích subjektů,“ řekl dříve serveru.


Komentovat článek: Policie začala prověřovat hygienika Víta

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Policie začala prověřovat hygienika Víta

Komentáře

další 4 komentáře
98 A co na to ministr?  | 15. 09. 2011 07:09

Ministr, který je zcela dobrovolně v politické straně s megamafiánem a veřejným rozkradačem Kradlouskem, nemůže myslet vážně nějaký boj proti korupci. Takže s Vítem neudělá nic.

ultrajan sám by se z toho nevysekal  | 14. 09. 2011 12:42

Má ze všech rozkrádačů nejnižší inteligenci, ale stejně mu to neprokážou, protože mu najmou schopného právníka.

Jiri Zelezny A co na to ministr?  | 14. 09. 2011 11:16

Ja bych si typnul, ze bude ctit presumpci neviny a do pravomocneho rozhodnuti soudu (za nekolik let) se nebude vyjadrovat.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné