Policisté dokončují případ muže, jenž šířil HIV, našli tři nemocné

Kriminalisté se chystají navrhnout obžalovat Zdeňka Pfeifera z Mostu, který podle nich vědomě šířil virus HIV. Policisté během vyšetřování zjistili, že minimálně tři muži, kteří měli s Pfeiferem intimní styk, jsou nemocní také, řekl novinářům vyšetřovatel Milan Rychnovský.

Nejmladší obětí je podle policie hoch, kterému bylo v době, kdy měl Pfeiferem intimní styk, třináct let.

Pfeifer je stíhán jako uprchlý, je obviněn z těžkého ublížení na zdraví a také z šíření nakažlivé lidské nemoci, hrozí mu až 12 let vězení. Vyšetřování případu má skončit zhruba během měsíce.

„Chybí nám vyslechnout poslední svědek. V nejbližší době budou všechny strany zavolány k seznámení se spisem a rozhodně bude podán návrh na podání obžaloby na krajské státní zastupitelství,“ uvedl Rychnovský.

Na Pfeifera je vydán evropský i mezinárodní zatykač. Je pravděpodobně v Thajsku. „Máme k dispozici dvě adresy, které jsme zaslali cestou policejního prezidia k prověření policii Thajského království a zatím čekáme,“ dodal kriminalista Pavel Záhumenský.

Osmačtyřicetlitý Pfeifer se podle policie dozvěděl o své HIV pozitivitě v září 2013, přesto nikoho ze svých sexuálních partnerů neinformoval. Během vyšetřování policisté zjistili, že měl styk s minimálně 23 muži. Hledal je většinou na seznamkách a neváhal za nimi jezdit po celé republice. U tří z nich lékaři prokázali HIV také. „U dvou osob jsme jednoznačně přesvědčeni, že je nakazil on, u té třetí osoby se o tom dá diskutovat,“ řekl Záhumenský.

Policisté zjistili i 53 sexuálních kontaktů z doby, než Pfeifer zjistil svoje onemocnění. Během vyšetřování vyslechli víc než 1000 lidí z celého Česka, řada z nich se přihlásila na základě výzvy v médiích. Přesto jsou policisté přesvědčeni o tom, že obětí bylo mnohem více. „Myslím si, že jsme přišli jen na zlomek poškozených. Většina poškozených se nám určitě třeba z obavy ze zveřejnění nebo z následků neozvala. Chtěl bych ale varovat všechny před takovýmto jednáním, které ohrožuje celou společnost,“ řekl ČTK Rychnovský.

Ohodnoťte tento článek!