Přejít na obsah

Politici brzdí protikrizové kroky pro zdravotnictví

zpět
16.6.2009

Ministryně zdravotnictví s politiky příliš nevychází, ani od sociálních demokratů, ani od ODS se jí nedostalo podpory pro její plán protikrizových opatření ve zdravotnictví. Šéfka rezortu proto materiál stáhla i ze včerejšího jednání vlády a bude hledat náhradní řešení...

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková s politiky příliš nevychází, ani od sociálních demokratů, ani od ODS se jí nedostalo podpory pro její plán protikrizových opatření ve zdravotnictví. Šéfka rezortu proto materiál stáhla i ze včerejšího jednání vlády a bude hledat náhradní řešení.

Podle odhadů ministra financí Eduarda Janoty přitom bude muset stát do zdravotnictví v příštím roce nasypat až deset miliard korun.

„Ani po měsíci vyjednávání jsme nenašli politickou shodu, přestože jsme akceptovali návrhy, které se nám zdály přijatelné,“ uvedla Jurásková s tím, že se deficit ve zdravotnictví stále prohlubuje a k poslednímu květnu činil šest miliard korun.

Podle záměrů ministerstva měly zdravotní pojišťovny již letos dostat více peněz od státu za státní pojištěnce, tedy děti, důchodce a nezaměstnané. Zároveň chtěl stát zpřísnit podmínky pro fungování a slučování pojišťoven. A zrychlit se měl vstup generických, tedy levnějších léků na trh.

Protikrizová opatření chtěl kabinet původně předložit formou zákona a požádat Poslaneckou sněmovnu o jeho schválení hned v prvním čtení.

Například sociální demokraté ale nesouhlasili s novou výší plateb za státní pojištěnce. Ta se měla zvednout z nynějších 677 na 727 korun měsíčně. Stínový ministr zdravotnictví David Rath chtěl také v případě projednávání protikrizového zákona ve sněmovně navrhnout, aby zdravotní pojišťovny mohly na své fungování vydávat pouhá dvě procenta z příjmu a nikoliv jako dosud tři až čtyři procenta.

Chce tak získat zhruba tři miliardy korun, aniž by bral peníze z veřejných rozpočtů. S tímto návrhem ministryně zdravotnictví sice nesouhlasí, ale i ona chce vzít pojišťovnám část peněz. Ročně by to mělo být 1,5 miliardy korun. Tuto částku nyní pojišťovny utrácejí z části na svůj provoz a z části na prevenci.

Nyní by měla jít na lékařskou péči. Spokojeny s ministerským návrhem však nebyly ani zdravotní pojišťovny. Těm se například nezamlouvalo, že by očkování mělo být placeno z fondu prevence.

Jurásková chce v nejbližších dnech představit náhradní plán, jak zajistit peníze pro zdravotnictví, s politiky má domluvenou další schůzku.

Jana Havligerová, E15


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

E15

Komentovat článek: Politici brzdí protikrizové kroky pro…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Politici brzdí protikrizové kroky pro…

Komentáře

dalších 39 komentářů
A.Hladký a ještě ...  | 17. 06. 2009 18:11

milionářskou dávku. Abychom mohli zrušit ty asociální poplatky.

Baalamut Re:Re:Re:a nebo ne.  | 17. 06. 2009 14:54

vypovězení smlouvy je velmi jednoduché, ale o to v tuhle chvíli nejde. Pro pacienty si ZP nasmlouvaly určitý objem péče zastropováním úhrad lékařům loňskými úhradami a cenou bodu. Tím jasně řekly, kolik jsou schopny ( ochotny) za poskytované služby zaplatit. To co je nad rámec takto nasmlouvaných výkonů jde na vrub klienta/pacienta.

Jiri Wicherek Hmmm, tak nevim...  | 17. 06. 2009 12:08

v jednom clanku se doctu, ze stat by mel, dle protikrizovych opatreni zvýšit platbu za státní pojištěnce z nynějších 677 na 797 korun měsíčně, nyni ze pouze na 727 koru mesicne... Nejak jsem se stale nikde nedocetl, ze by mezi ta protikrizova opatreni melo patrit i zruseni stropu tzv. zdravotniho pojisteni pro vysoce prijmovou skupinu obcanu. Semsimyslel, ze v krizi snad plati "fsichni k pumpam"... No, zrejme plati, ze zatimco v podpalubi probiha boj o preziti, na palube se vesele tanci. Pri potopeni pak vsak v zachrannych clunech najdou misto spise ti tancici. Maji ostatne k tem clunum podstatne blize, nez ti z podpalubi. Aby se pripadne potapeni prodlouzilo a nadeje na zachranu zvysila, je mozno tez vychody z podpalubi uzavrit....

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné