Politici jsou postradatelní. My ne! hřímal odborář Engel

MUDr. Martin Engel

„Očekáváme splnění daných slibů a zvýšení svých platů a mezd od ledna 2012 o 10 procent,“ znělo včera pět minut po poledni v Plzni na Masarykově náměstí.

Zástupci zaměstnanců nemocnic z regionu se tu sešli na happeningu, který tu uspořádalo odborářské seskupení Zdravotnická trojka (Z3). Na náměstí jich dorazila zhruba dvacítka.

„Nevymlouváme se a plníme své povinnosti, a proto žádáme, aby ministr zdravotnictví a vláda splnili své povinnosti vůči nám,” říká místopředsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková.

Happening objíždí celou republiku, v Plzni bylo už třinácté zastavení. „Pokud nejsou takovéhle akce, dostává od nás pan ministr různé dárky, jako je lupa, budík nebo brýle. Snažíme se ho tak přátelskou formou upozornit na slib, který dal,” uvádí předseda Lékařského odborového klubu a hlavní iniciátor protestu „Děkujeme, odcházíme,” Martin Engel.

Loňská výzva byla odpovědí českých lékařů na dlouhodobé podfinancování a chaos ve zdravotnictví. Lékaři, kteří se k výzvě přidali, se zavázali k podání výpovědi ke konci roku 2010. Ve všech krajských nemocnicích podalo společně s lékaři Fakultní nemocnice v Plzni výpověď 148 lékařů.

Situace se postupně uklidnila a většina doktorů vzala výpověď zpět pod podmínkou, že jim plat vzroste o deset procent. Nyní se ale ministr Leoš Heger k plnění závazků nemá, a tak se lékaři opět ozvali.

„Je neuvěřitelné, že naši politici nemají vůbec žádnou sebereflexi. Troufnou si nedodržovat dané sliby, a ohrožovat tím lékaře a další zaměstnance zdravotnictví, kteří jsou pro pacienty životně důležití,” zdůraznil Engel.

Na setkání přišel i František Kuneš, který je už čtyřicet let zaměstnancem rokycanské nemocnice. „Když by deset procent musela platit nemocnice potažmo kraj, peníze nebudou. Rokycanská nemocnice je na tom už teď se mzdami daleko hůře než třeba plzeňská fakultka. Například u sester je 1500 korun rozdíl. Pokud nedojde k navýšení od státu, životní úroveň půjde dolů. Je to smutné, protože se v nemocnicích zachraňují životy,” myslí si Kuneš.

Na happeningu chyběl Jiří Náhlovský, plzeňský neonatolog, který byl v minulém roce nejvýraznějším iniciátorem odchodů lékařů. „Nemohl jsem se uvolnit z nemocnice, ale to neznamená, že Z3 nemá moji podporu. Sliby se mají plnit,” vysvětluje Náhlovský důvod nepřítomnosti.

Co budou lékaři dělat, pokud ministr a stát slib nesplní, prý ještě nevědí. „Ve středu se sejdou zástupci všech regionů a rozhodne se, jak budeme postupovat. Vím jistě, že chceme jednat opatrně, ale za svým si stát budeme,” konstatuje Náhlovský. V plzeňské fakultní nemocnici lékaři podle Náhlovského svého dosáhnou. „Ředitelka se snaží nad rámec požadavků,” dodává.

Ohodnoťte tento článek!