Politici museli odejít z vrcholných orgánů středočeských nemocnic

Radní Středočeského kraje rozhodli o změnách v představenstvech a dozorčích radách krajských nemocnic. Z vrcholných orgánů musela odejít řada politiků, které nahradí odborníci. Personální změny by měly zajistit lepší řízení a kontrolu hospodaření nemocnic.

Podle předsedy výboru pro zdravotnictví a ředitele příbramské nemocnice Stanislava Holobrady (ČSSD) se totiž kontrola nemocnic ze strany politiků příliš neosvědčila, protože měli dost práce s výkonem politické funkce a jejich působení v nemocnicích bylo spíše formální. Vrcholné orgány nemocnic opustili členové bývalé i současné rady. Kraj to sdělil v tiskové zprávě.

Z bývalých členů krajské rady museli z nemocnic odejít Zuzana Moravčíková, Karel Molnár, Marcel Hrabě, Václav Beneš a Zdeněk Seidl (všichni ČSSD). Ze současných radních skončila v dozorčí radě kladenské nemocnice Jiřina Fialová (KSČM) a náměstek hejtmana Milan Němec (ČSSD), v příbramské nemocnici náměstek hejtmana Marcel Chládek (ČSSD) a v kolínské nemocnici náměstek hejtmana Miloš Petera (ČSSD).

„Chtěli jsme, aby v představenstvech a dozorčích radách našich nemocnic byli odborníci, kteří mají vzdělání a mnohaleté zkušenosti v oboru. Kromě lékařů by měli v orgánech nemocnic zasednout také ekonomové a právníci,“ uvedl středočeský hejtman Josef Řihák (ČSSD).

Personální změny podle Řiháka neznamenají pro kraj omezení vlivu na vedení nemocnic. Dozorčí rady jsou důležité například při řešení problémů s platbami od zdravotních pojišťoven. Od nich krajské nemocnice podle tiskové zprávy v lednu dostaly o 12,5 milionu korun méně než loni v prosinci. Loni musel kraj nemocnicím dát na provoz 150 milionů korun, a pokud by situace s pojišťovnami pokračovala, tak bude muset kraj propad v úhradách od pojišťoven dotovat podobnou částkou i letos.

Ohodnoťte tento článek!