Přejít na obsah

Politici si navrhli neomezený mandát pro funkce ve VZP

zpět
20.6.2011
VZP
zvětšitVZP
Autor: VZP

VZP | Autor: VZP

 

Politici a ministerští úředníci pravděpodobně získají možnost se bez časového omezení ucházet o funkce v orgánech zdravotních pojišťoven.

Ve sněmovně má být totiž schválena úprava zákona, díky níž by mohli v orgánech zasedat po neomezený počet funkčních období. V současné době je mandát omezen maximálně na dva čtyřleté cykly.

Se změnou se počítá v tzv. malé zdravotní reformě ministra Leoše Hegera. Ve zdravotním výboru sněmovny ji předložil Boris Šťastný z ODS, tedy politik, jehož se změna právě týká, protože už druhé volební období zasedá ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Ve zdravotním výboru zmíněná úprava prošla předminulý týden díky poslancům ODS a TOP 09.

Šťastná to změna

Na tom, že prosazuje návrh, který pro něj osobně může být výhodný, nevidí poslanec Šťastný nic špatného.

„Když někdo do správní rady přijde, musí se učit, získat zkušenosti a to nějakou dobu trvá. Navíc odborníků, kteří jsou pro takovou práci vhodní, je poměrně málo,“ zdůvodňuje Šťastný úpravu zákonu.

Zároveň tvrdí, že pozměňovací návrh nepřipravil on, ale zástupci pojišťoven.

Podle viceprezidenta Svazu zdravotních pojišťoven ČR Vladimíra Kothery byl Šťastný jeden z mála, kdo byl ochotný s nimi projednat změny, které se jim v Hegerově novele nelíbily.

Kontrola pojišťoven na neurčito a s odměnou

Pražský poslanec ODS ale není jediným politikem, který by v současné době mohl přijít o funkci ve správní radě VZP.

Již druhé funkční období v ní zasedá i Marek Šnajdr (ODS), Jiří Koskuba (ČSSD), Miloš Patera (ODS), Jozef Kochan (ODS), nebo Ladislav Býček (KSČM). První dva jsou nyní poslanci. Šnajdr je dokonce i předsedou správní rady VZP.

Podle Šťastného nechtějí změnou zákona docílit toho, že budou v orgánech pojišťoven na doživotí. „Nadále budou muset být všichni voleni a splňovat další parametry,“ tvrdí.

Změna by však zaručovala i to, že by nadále dostávali odměny. Například v správní radě VZP pobírají její členové každý měsíc okolo 20 tisíc korun. Když nepřijdou na zasedání, dostanou zhruba polovinu.

„Na to, že musíme kontrolovat, jak se hospodaří se zhruba 150 miliardami korun, to není moc,“ podotkl člen správní rady VZP Michal Sojka. I podle Šťastného jsou placeni velmi minimálně.

Se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou úzce spolupracuje také manželka poslance ODS. Pronajímá VZP za 60 tisíc korun měsíčně kanceláře na Vinohradech s výměrou 238 metrů čtverečních.

To, že by byl kvůli tomu ve střetu zájmu, Šťastný odmítá.

Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.


Klíčová slova

vzp

Autoři

Radek Nohl, Aktuálně.cz

Komentovat článek: Politici si navrhli neomezený mandát pro funkce…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Politici si navrhli neomezený mandát pro funkce…

Komentáře

dalších 6 komentářů
emigrant deprivanti  | 21. 06. 2011 07:58

co si leci komplexy otloukanku z detstvi penezi a mocí, chytre moralni kreatury schopne vseho, delaji tenhle stat tak hnusnym, ze se tu stezi da zit...

Pinďa Borisek  | 21. 06. 2011 07:53

Borisek - "šťastný seržant"... neuvěřitelná drzost korespondující s mírou nemravnosti, která snad už ani větší být nemůže. 20tis. měsíčně?? kolikrát měsíčně zasedají?? a kolik dalších "brbend" si přihrají kamarádům a známým... - "Mořské koníky", SIP, IZIP .. všechno málo...

Vašek Privatizaci na ně  | 21. 06. 2011 07:49

Všechny pojišťovny povinně privatizovat jako v Holandsku. Už vidím, jak si privátní subjekty do dozorčích rad sází jednoho politika za druhým. Proto nechtějí privatizaci (ODS, ČSSD, ČLK) - těší se na koryta.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné