Polní nemocnice odletěla do Afghánistánu

Titulní obrázek

Na cestu do Kábulu se vypravilo asi 30 vojáků z přibližně stočlenného kontingentu. Někteří z nich již odcestovali s materiálem do země dříve. Další odletí tento týden. Nemocnice by měla začít fungovat od dubna…

Hlavní část české polní nemocnice odletěla dnes ráno z pražského ruzyňského letiště do Afghánistánu. Na letištní spojenecké základně v Kábulu bude působit minimálně rok.

Na cestu do Kábulu se vypravilo asi 30 vojáků z přibližně stočlenného kontingentu. Někteří z nich již totiž odcestovali s materiálem do země dříve. Další odletí ještě tento týden. Nemocnice by měla začít fungovat přibližně od začátku dubna.

Podle velitele kontingentu Zoltána Bubeníka bude nejbližším úkolem Čechů v Kábulu postavit nemocnici a připravit její provoz. „Je to postupné zapojení přístrojů a oživení nemocnice,“ řekl novinářům.

Hlavním posláním českých vojáků bude péče o vojska, která působí v Afghánistánu v rámci alianční mise ISAF. Češi by však částečně měli pomáhat i Afgháncům. Časem by mohli například pomoci obnovovat afghánskou armádní zdravotnickou službu. „Počítáme s výcvikem jejich personálu v naší nemocnici,“ uvedl.

Členové kontingentu většinou vyjadřovali mírné obavy z toho, co je v Afghánistánu očekává. „Letíme do neznámé země. Je to orientální země. Snad to bude vše v pořádku. Strach a obava je vždycky,“ řekla novinářům zdravotní sestra na chirurgii Edita Kurfürstová. Anesteziologická sestra Blanka Polanská doufala, že se členové kontingentu vrátí všichni v pořádku. „Podvědomě cítím, že to bude hodně těžká mise,“ uvedla. Působení v zahraničních misích považuje za profesní i osobní přínos. „Člověka to něčím vždy nějak zacelí a posouvá ho to dopředu,“ zdůraznila.

V Kábulu by měl působit personál převážně 6. polní nemocnice a další armádní zdravotníci, kteří budou pro spojenecké vojáky zajišťovat například chirurgickou, intenzivní, lůžkovou a pooperační péči. Součástí bude také stomatologická ordinace.

Mise se zúčastní 82 příslušníků polní nemocnice, 13 příslušníků chemické jednotky a tři vojenští policisté. Armáda předpokládá, že se vojáci budou střídat po čtyřech měsících. Vyslání nemocnice bude stát 150 milionů korun a zaplatí je ze svého rozpočtu ministerstvo obrany. Minimálně třetinu nákladů by mělo později nahradit NATO. „To jsou hlavně náklady na přepravu, na zásobování nebo na běžnou podporu, jako je ubytování,“ upozornil Bubeník.

Podle Bubeníka budou mít také vojáci možnost být alespoň na dálku pravidelně v kontaktu s rodinnými příslušníky v Česku. Budou k tomu moci využít například spojovací techniku, kterou s sebou přivezl český kontingent, nebo také linek NATO. K dispozici budou mít rovněž webové komunikační a telefonické prostředky. „V éře internetu a internetového volání ICQ nebo Skype to jde bez problémů i tímto způsobem,“ uvedl.

Ve volném čase se podle velitele budou moci vojáci věnovat například cvičení, sportu, čtení nebo poslechu hudby. Volného času však nebudou mít mnoho. „Zdravotníci mají službu celkem dlouhou. I ta pohotovost zůstává dlouhá,“ dodal. Podle Bubeníka je pro zdravotníky zkušenost ze zahraničí neocenitelná. „Díky tomu prostředí a klimatickým podmínkám se tam setkáváte se spektrem onemocnění, která tady náš lékař nebo sestra zná jenom z knížek,“ řekl.

Známá 6. polní nemocnice patří k elitním jednotkám české armády. V Afghánistánu působila již v roce 2002. O rok později se zúčastnila mise v Iráku. Čeští lékaři také působili v Albánii nebo v Turecku, kde pomáhali odstraňovat následky zemětřesení. V Afghánistánu nyní bude působit přibližně 200 českých vojáků. Například v Kábulu se vojáci podílejí na meteorologickém a ženijním zabezpečení či na ostraze mezinárodního letiště. Kromě Kábulu působí Češi i na severu Afghánistánu u města Fajzábád v hornaté provincii Badachšán.

ČTK

Polní nemocnice odletěla do Afghánistánu
Ohodnoťte tento článek!