Přejít na obsah

Polní nemocnici čeká přesun. Už zase

zpět
23.6.2010
pacient, nemocnice, pokoj, kapačka, infuze
zvětšitpacient, nemocnice, pokoj, kapačka, infuzeZdroj: www.whypop.net

pacient, nemocnice, pokoj, kapačka, infuze | Zdroj: www.whypop.net

 

Šestou polní nemocnici Armády České republiky již pošesté během několika let čeká stěhování. Momentální sídlo v Olomouci se do začátku července přemístí do Hradce Králové.

Hlavní důvody jsou podle Jany Růžičkové z oddělení komunikace s veřejností armádního generálního štábu dva. Za prvé: Úsporná opatření a následné snížení počtů personálu armády v loňském roce se dotklo i nemocniční základny.

Následkem těchto opatření bylo nutné změnit její strukturu tak, aby si udržela své operační schopnosti v oblasti zdravotnického zabezpečení jednotek, a aby mohla vyčleňovat zdravotnické jednotky do zahraničních operací.

Snižování počtů se tak nedotklo odborného zdravotnického personálu, ale jednotlivých štábů. Byla vytvořena nová struktura a 6. se 7. polní nemocnicí byly sloučeny pouze v jeden štáb a jednu logistiku velitelství.

Pro zabezpečení efektivního velení, řízení a podpory předpokládá tato nová struktura se soustředěním všech jednotek nemocniční základny do jednoho místa - jedné posádky. Tímto krokem dojde zejména ke značné úspoře finančních prostředků i personálu.

Operační schopnosti nemocniční základny i obou podřízených polních nemocnic však zůstanou zachovány. Druhým důvodem stěhování je podle Růžičkové fakt, že kasárna, ve kterých byla dislokována 6. polní nemocnice v Olomouci, se uvolňují a armáda již nadále nepočítá s jejich užíváním.

Východočeské krajské město bylo vybráno jako vhodná varianta vzhledemk dostatečné kapacitě. „Velení, štáb, zdravotnický personál a část techniky budou umístěny v Nových kasárnách, rota nemocniční podpory v objektu ulice Vážní, kde jsou rozsáhlé skladovací prostory. Pro všechny vojáky 6. polní nemocnice z Olomouce je zabezpečeno ubytování v posádkové ubytovně. Přestěhování jednotky by mělo být ukončeno do 1. července,“ upřesnila Růžičková údaje, kde a od kdy bude nemocnice v Hradci Králové působit.

Nabízí se otázka, že stěhování by 6. polní nemocnici v Olomouci mohlo připravit o část personálu.

„V souladu s příslušným zákonem voják po dobu služebního poměru vykonává službu podle potřeb ozbrojených sil jak na území státu, tak i v zahraničí. S tím, že nebude sloužit po celou dobu své kariéry na jednom místě, už musí každý dopředu počítat při vstupu do Armády České republiky,“ dodala Jana Růžičková.


Klíčová slova

Autoři

Pavel Illich, Regionální deník

Komentovat článek: Polní nemocnici čeká přesun. Už zase

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné