Přejít na obsah

Polovinu úhrad spotřebuje akutní lůžková péče, Němeček chce změnu

zpět
29.7.2015
chodba, nemocnice
zvětšitchodba, nemocniceZdroj: Shutterstock

chodba, nemocnice | Zdroj: Shutterstock

 

Ročně přes 120 miliard korun, tedy polovinu všech úhrad zdravotních pojišťoven, spotřebuje akutní lůžková péče. Nemocnice dostávají za stejnou péči různé částky a podle kritiků je systém netransparentní.

Ministerstvo zdravotnictví chystá změny, které by měly zajistit, aby peníze byly lépe využity. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve středu předloží vládě ministr Svatopluk Němeček (ČSSD).

Půjde zejména o vývoj nových metodik kódování a oceňování lůžkové péče, jejich využití v praxi a také o zavedení sběru dat podle těchto metodik. Náklady na standardizaci systému úhrad akutní lůžkové péče vyčíslilo ministerstvo na 250 milionů korun, náklady na sjednocení dosud roztříštěných zdrojů dat o zdravotní péči vyčíslilo na 79 milionů korun.

Práce na obou projektech zajistí Ústav zdravotnických informací a statistiky, ministerstvo na ně chce získat evropské peníze. Žádá vládu, aby projekty mohly být zařazeny mezi ty, které je možno předkládat do výzvy operačního programu Zaměstnanost.

První z projektů s názvem Metodická optimalizace a zefektivnění systému úhrad nemocniční péče v ČR se zaměří na systém úhrad za diagnózu (DRG). Druhý s názvem Centrum pro rozvoj technologické platformy registrů Národního zdravotnického informačního systému se soustředí na sběr a zpracování dat o poskytnuté péči.

V prvním projektu půjde o ustavení, metodické vybavení a vyškolení referenční sítě zdravotnických zařízení. Ve druhém o otevření datových úložišť zdravotních pojišťoven a vývoj analytických metod a postupů, jež umožní získat zpětnou vazbu a kontrolu nad vyplácenými penězi.

Ministerstvo zdravotnictví podle zprávy pro vládu chystá potřebné změny zákonů. Novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění, která je nyní v Senátu, ustaví referenční síť nemocnic, v nichž se bude DRG v praxi ověřovat. DRG současně určí jako základ úhrad akutní lůžkové péče.

Novelou zákona o zdravotních službách, která už prošla připomínkovým řízením, ustaví ministerstvo klíčové prvky Národního zdravotnického informačního systému. Tím je zejména národní registr hrazených zdravotních služeb.


Autoři

ČTK

Komentovat článek: Polovinu úhrad spotřebuje akutní lůžková péče,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Polovinu úhrad spotřebuje akutní lůžková péče,…

Komentáře

1 komentář
max skoro deset let  | 30. 07. 2015 09:13

Doporučuji příspěvek pana Hovorky z roku 2012, na který je odkaz pod textem. Tam je celý problém popsán. Od roku 2006 je snaha zavést DRG a stále to není, aktuálně běží opět nový projekt na zavedení DRG s výhledem pěti let. Tj. od rozhodnutí o přijetí průhlednějšího a férovějšího systému úhrad uplynulo 9 let a stále funguje jen jakýsi hybrid významně zkreslený díky rozdílným základním sazbám. Cílem je veřejné nemocnice utáhnout a položit, aby se pak dali snáze převést za jiných ekonomických podmínek pod soukromé majitele. Dříve to byla privatizace lukrativních pracovišť, která se musela dočasně stát ekonomicky nevýhodnými, aby je mohl koupit soukromník (dialýzy, laboratoř, zobrazovací metody apod.), pak to začaly být celé nemocnice (moravskoslezský kraj, středočeský kraj atd napříč republikou).

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné