Pomoc si speciálním mobilem přivolá prvních 800 handicapovaných

První handicapovaní občané si budou moci už brzy přivolat pomoc stisknutím jediného tlačítka na mobilním telefonu se speciálním lokalizátorem. Dispečer na mapě uvidí místo, kde volající je, k číslu přiřadí i jméno, bydliště…

PARDUBICE – První handicapovaní občané si budou moci v nejbližší době přivolat pomoc stisknutím jediného tlačítka na mobilním telefonu.

K projektu, který vyzkoušejí Pardubice, se zatím přihlásilo zhruba 600 zdravotně postižených a 200 jejich rodinných příslušníků.

„Podmínkou je, že si koupí mobilní telefon s lokalizátorem napojeným na řídicí pult. Na něm se po vyslání tísňového signálu ukáže místo v České republice, z něhož jej volající vyslal,“ popsala projekt vedoucí odboru sociálních věcí pardubického magistrátu Ivana Liedermanová.

Dispečer na mapě uvidí nejen místo, kde volající je, ale k číslu přiřadí i jméno, bydliště a zdravotní problémy, jimiž člověk v tísni trpí. Zpětným hovorem zjistí, jaké problémy postižený má a zajistí mu pomoc.

„Nemusí jít jen o zdravotní potíže, ale například o poruchu vozíku, ztrátu orientace v cizím prostředí a podobně,“ dodala Liedermanová.

Původně měl být pilotní projekt spuštěn již v květnu, jeho příprava se však zpozdila. „Předpokládáme, že začneme v červnu, zhruba půl roku bude trvat zkušební provoz, pak se vše vyhodnotí a bude se zvažovat rozšíření služby na území celé republiky,“ řekl Luděk Nevoral z obecně prospěšné společnosti SPID

Handicap, jež bude v Pardubicích zajišťovat dispečink této služby.

Projekt není podle Liedermanové zvlášť nákladný. V dispečinku najde práci pět lidí se zdravotním postižením. Tato místa budou zřízena s podporou úřadu práce. Speciální mobil si handicapovaní hradí sami. Noční provoz zajistí přes pult centrální ochrany pardubická městská policie.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!