Přejít na obsah

Pomoc záchranářů mají zrychlit nové stanice

zpět
30.7.2008

V asi desetině případů ročně bývá dojezd sanitek Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje k pacientům nad stanovený limit patnácti minut. Nejčastějšími příčinami jsou odlehlost míst zásahu ve špatně dostupných oblastech a dopravní kalamity. Situaci mají pomoci vyřešit změny, které navrhuje nový zákon o záchranné službě...

Ten předložilo ministerstvo zdravotnictví k připomínkovému řízení a rádo by, aby jej parlament do konce roku schválil.

„Zákon řeší zlepšení dostupnosti zdravotnické záchranné služby na území celé republiky, odstranění bílých míst v síti stanic záchranné služby a zvýšení ochrany za mimořádných a krizových situací,“ uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Měla by podle něj také vzniknout nová stanoviště záchranné služby v oblastech, kde se pomoc nedostává k pacientům včas.

„Ve Zlínském kraji předpokládáme vznik dalších stanovišť v Luhačovicích na Zlínsku a MorkovicíchSlížanech na Kroměřížsku,“ doplnil Cikrt. Zákon přináší také nové stanovení dojezdové doby zdravotníků pro konkrétní místa v rozmezí od pěti do dvaceti minut. „Máme na to systém výpočtu, který závisí kromě vzdálenosti i na několika dalších faktorech, “ doplnil Cikrt.

Případné dodržení budoucího pětiminutového limitu pro zásah v některých lokalitách však vidí jako problematické mluvčí zlínských záchranářů Petr Olšan. „Například na některých místech ve Zlíně v dopravní špičce to ani na krátkou vzdálenost nemusí být snadné,“ míní Olšan. V tomto roce se podle něj záchranářům v kraji nepodařilo dojet ve stanoveném limitu díky mírné zimě jen k osmi procentům případů. „Nevím ale o žádném, kdy by kvůli zpožděnému zásahu přišel někdo o život,“ podotkl Olšan.

Nejčastěji se problémy vyskytují v zimě zejména v odlehlých horských oblastech. „Lidé na samotách s tím ale už, myslím, trochu počítají,“ uvedl mluvčí krajských záchranářů Petr Olšan. O investice do nových středisek záchranky v regionu se snaží Zlínský kraj, který je jejím zřizovatelem.

V současnosti buduje u Baťovy nemocnice ve Zlíně novou centrálu krajské záchranky. Kromě toho se momentálně staví nebo připravují nové objekty záchranky ve Valašském Meziříčí, Uherském Brodě a v Bystřici pod Hostýnem. V uvedených městech ale už své stanice záchranáři mají.

„Případné stanoviště záchranky v Morkovicích a Luhačovicích by mělo financovat přímo ministerstvo. My chceme vybudovat také další stanoviště, například v Buchlovicích, tak, aby se maximálně zkrátila dojezdová doba,“ uvedl radní Zlínského kraje pro zdravotnictví Bronislav Fuksa.

Kraji vadí, že musí platit místo státu

Nejdůležitější je podle něj na návrhu zákona změna financování. „V současnosti na provoz záchranky stát přispívá jen třiceti procenty nákladů, zbytek hradí kraj. Musíme tak platit něco, co by měl garantovat stát,“ uvedl Fuksa. Pokud zákon bude schválen, kraj se bude starat jen o pětinu celkových nákladů, většinu by měl zaplatit stát. „Stavbu stanovišť v nových lokalitách máme ve střednědobém plánu. Záleží ale, zda zákon projde, a my budeme díky němu moci zajistit financování,“ doplnil Fuksa.

Nikola Synek, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Pomoc záchranářů mají zrychlit nové stanice

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pomoc záchranářů mají zrychlit nové stanice

Komentáře

další 3 komentáře
Dr.T Re:Re:Tady je někdo ananas  | 31. 07. 2008 13:48

Stanice jsou sice na papíře, personán nikde, ale plakáty již vylepeny...

Lemmy Kilmister Re:Tady je někdo ananas  | 30. 07. 2008 14:40

nemá tady u sebe náhodou někdo fotku svý sanitky v peněžence místo fotky svý holky ? Jinak: Stanice zzs je třeba budovat, aby si to pak mohlo ODS dát na předvolební plagát, že vybudovali 44 nových míst a spasili svět.

záchranář Tady je někdo ananas  | 30. 07. 2008 09:59

Co to je za nesmysl, chtít aby to platil stát?! Ve světě to pv převážné míře platí region, a tady se jednou přešlo na kraje, tak co to zase měnit? Všude lépe funguje přímá vazba regionu (kraje) než státu. Jedině region ví a může vyslyšet problémy, nikoliv stát v podobě MZ v Praze! To už tady bylo a víme, jak to špatně fungovalo. Za dobu, co ZZS jsou krajů, se situace na ZZS zlepšila o 100%! A že teda nehodíte špitály na stát (MZ), když chcete takto zahodit záchranku?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné